20/02/2022
Capital Con-Trolls 17 11 15 15 - 58 -
Pistachios 19 16 14 17 - 66 -

Μόχθησαν οι Pistachios για τον Κοντογιάννη!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Pistachios στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν τους Capital Con-Trolls με 58-66 στο κλειστό του Κολωνού και αφιέρωσαν τη νίκη στον πικραμένο Γιάννη Κοντογιάννη!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Pistachios να προηγούνται με 17-19, μετά από 5 πόντους του Μουρμούρη, 4 του Τάλαρου και 4 του Φλίγκου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι 9 πόντοι που πέτυχε ο Νίκας και οι 6 του Κωστούλα.

Στην δεύτερη περίοδο τα Φιστίκια βρίσκονταν συνεχώς σε θέση οδηγού και με 7 πόντους του Τσίτουρα, 5 του Τάλαρου και 4 του Γονιδάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-35. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Capital Con-Trolls, με τον Μαυράκη να σκοράρει 5 πόντους, τον Νίκο να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Κιούση μέσα από την ρακέτα.

Με 6 πόντους του Φλίγκου και 5 του Γονιδάκη, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 30-42, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 43-49. Τους γηπεδούχους διατήρησαν κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θεοδώρου (6π), Μαυράκης (5π) και Νίκας (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 43-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Γονιδάκη (9π), Μουρμούρη (6π) και Τάλαρο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-66. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κωστούλας (6π), Νίκας (5π), Θεοδώρου και Μαυράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/18 βολές, 16/49 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/22 βολές, 25/58 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Νίκας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 9/10 βολές, 3/14 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες. Κορυφαίος των Pistachios ο Τάλαρος με 11 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Α.): Μαρζάβας Π. 2, Μαρζάβας Α., Κιούσης 2, Κωστούλας 12, Θεοδώρου 8 (1), Νίκας 21 (2), Μαυράκης 13 (1), Κατσάτσος

Pistachios (Κανένας): Γονιδάκης 18, Τάλαρος 11, Φλίγκος 10, Μουρμούρης 13 (1), Τσίτουρας 12, Παπαγεωργίου 2

Τι μας άρεσε: Το ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!