09/03/2024
Αλκοολικός Αστέρας 12 14 11 13 - 50 -
Grava Thunders 9 11 10 16 - 46 -

Μόχθησε ο Αλκοολικός Αστέρας!

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Αλκοολικός Αστέρας λύγισε τους Grava Thunders με 50-46 για την 25η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της D2-League!

Οι Grava Thunders ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με 7 πόντους του Κολοκυθά, προηγούνταν με 4-7 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Πιτσιλλό και Παπακωνσταντίνου να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 12-9.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Παπασπύρου να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 8 πόντους, βρέθηκε στο +9, 26-17. Το σκορ του πρώτου μέρους, 26-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παζαρλής με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο Κολοκυθάς είχε πετύχει ακόμη 7 πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Παπασπύρου η παρέα του Αντωνόπουλου διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 37-30. Την ομάδα του Ντούρμα κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κολοκυθά και οι βοήθειες των Τσιμπίδη, Παζαρλή και Μπασινά. Σκορ τρίτης περιόδου 37-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Grava Thunders μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και με 8 ακόμη πόντους του Κολοκυθά, 3 του Τσιμπίδη και τριποντάκι του Βήχου, προσπέρασαν με 41-44, 5:00 για το φινάλε. Στη συνέχεια του αγώνα ο Αλκοολικός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Μπασινάς για τους φιλοξενούμενους και με δράστες στην επίθεση τους Παπασπύρο, Πιτσιλλό, Τσομπανέλλη και Τσαμακίδη, έφτασε στη δύσκολη νίκη με 50-46.

Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Πιτσιλλός με 8 πόντους, έχοντας 2/6 βολές και 3/6 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Κολοκυθάς με 28 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 8/16 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Παπασπύρος 20 (3), Παπακωνσταντίνου 8, Πανταζής 4, Τσαμακίδης 4, Τσομπανέλλης 6, Πιτσιλλός 8

Grava Thunders (Ντούρμας): Παζαρλής 5, Μπασινάς 2, Κολοκυθάς 28 (3), Βήχος 3 (1), Τσιμπίδης 8

Τι μας άρεσε: Το πείσμα της πεντάδας των Grava Thunders!