25/06/2020
Komic Mastoras BC 8 15 10 27 - 60 -
Shadows 9 10 8 12 - 39 -

Μπαμ από τον Komic Mastoras!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν τελικός για τους Shadows, ο Komic Mastoras έκανε την έκπληξη, καθώς όχι μόνο τους νίκησε, αλλά το πέτυχε και με το εμφατικό 60-39. Η ομάδα του Στάμου χάρη στο εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου κυριάρχησαν απόλυτα, έφτασαν σε μία άνετη και δίκαιη νίκη, που τους εδραιώνει στη δεύτερη θέση του ομίλου, χαλώντας τα σχέδια των Shadows για κορυφή.

Με πολύ όρεξη, αλλά χωρίς καθαρό μυαλό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αναλωθούν σε άστοχα σουτ και εύκολα λάθη. Ο Κωνσταντόπουλος με τρίποντο πέτυχε τους πρώτους πόντους στο ματς, με τον Komic Mastoras να απαντά με το ίδιο νόμισμα με τον Γιωτόπουλο. Οι Shadows χάρη σε δύο καλές άμυνες βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκαν με 8-6, όμως σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Παρόλα αυτά έκλεισαν το δεκάλεπτο με ισχνό μεν, προβάδισμα δε (8-9).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Komic Mastoras με ένα μικρό σερί 4-0 προηγήθηκε με 12-11, ωστόσο η αντίδραση των Shadows ήταν άμεση, μπαίνοντας και πάλι σε θέση οδηγού (14-15). Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +4 (23-19).

Με γκολ – φάουλ του Παναγόπουλου στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Komic Mastoras έστειλε τη διαφορά στους 7 (26-19). Οι Shadows απάντησαν με τρίποντο του Κωνσταντακάκη, όμως οι γηπεδούχοι πλήρωσαν με το ίδιο… νόμισμα, με τον Γιωτόπουλο, διατηρώντας το +7 (29-22) έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Shadows έδειξαν σημάδια αντίδρασης, όμως ήταν εκνευριστικά άστοχοι. Η έλλειψη καθαρού μυαλού, τους οδηγούσε να χάνουν ακόμη και λέι απ ολομόναχοι, με αποτέλεσμα, ο Komic Mastoras να διατηρήσει το προβάδισμα (33-27).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα στην τέταρτη περίοδο και έδειξαν το πόσο πολύ ήθελαν το ματς. Με πρωταγωνιστή τον Ευσταθόπουλο και άμυνα από ατσάλι έτρεξαν σερί 9-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (42-27), την στιγμή που οι Shadows έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Το ξέσπασμα των γηπεδούχων, πάντως, δεν σταμάτησε εκεί. Στην εξίσωση προστέθηκε και ο Αυγερινός, με τη διαφορά να αγγίζει το +23 (51-28) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η αντίδραση των Shadows δεν ήρθε ποτέ, αφού ούτε το καθαρό μυαλό είχαν, αλλά ούτε και τις λύσεις. Έτσι, το τελευταίο τρίλεπτο ήταν άκρως διαδικαστικό με τον Komic Mastoras να πανηγυρίζει τη νίκη με το τελικό 60-39.

O Komic Mastoras τελείωσε το ματς με 24-71 σουτ (33.8%), εκ των οποίων 8-25 τρίποντα (32%), 4-7 βολές (57.1%), μάζεψε 54 ριμπάουντ (17-37), μοίρασε 14 ασίστ, έκανε 7 κλεψίματα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Shadows είχαν 13-57 σουτ (22.8%), εκ των οποίων 5-25 τρίποντα (20%), 8-16 βολές (50%), 36 ριμπάουντ (9-27), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 λάθη.

Komic Mastoras (Στάμου): Σπυράτος 13, Αυγερινός 6, Γιωτόπουλος 8, Νικόλας 2, Ευσταθόπουλος 11, Παναγόπουλος 5, Αθάνος 2 (11ρ.), Πλατσατούρας 3, Γρηγοράκης 4 (20ρ.), Λίγγρης 6.

Shadows (Κοντοδήμας):Κωνσταντόπουλος 8, Κωνσταντακάκης 5 (4ασ.), Κακούρης 2, Γαβριελάτος 1, Χαριάτης (8ρ.), Τόλιας 6, Παπαγιάννης 8, Κοντοδήμας 7, Καραμάνος 2.

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα του Komic Mastoras στην τέταρτη περίοδο, όπου ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι. Με τρομερή ευστοχία και άμυνα από ατσάλι δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στον αντίπαλο.