30/03/2024
Τα Βουνά Ath 12 8 16 16 - 52 -
Black Mapa 9 16 12 18 - 55 -

Το "μπαμ" από την Black Mapa!

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη των playoff της D2-League έκανε χθες το απόγευμα στον Σπάρτακο η Black Mapa, καθώς στο πρώτο παιχνίδι για τους "32" κέρδισε τα Βουνά με 52-55!

Τα Βουνά εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά λάθη των αντιπάλων στο ξεκίνημα της συνάντησης και με δύο τρίποντα του Κωνσταντίνου και 4 πόντους του Γκραίκου, προηγήθηκαν με 12-9. Ο Γιανναράκης με 5 πόντους και ο Αναγνωστόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με 4 πόντους του Δημήτρη Παρασκευόπουλου και νέο τριποντάκι του Κωνσταντίνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9, 18-9, στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Black Mapa κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 7 πόντους του Αναγνωστόπουλου, 5 του Καλογερόπουλου και 4 του Γιανναράκη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 20-25!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την παρέα του Λαζαρίδη να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 36-37, χάρη σε τρίποντο του Καλογερόπουλου και 3 πόντους του Γιανναράκη. Την ομάδα του Φιλντίση κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Κωνσταντίνου, 5 είχε ο Χόντος και 4 ο Μπούτσικας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Black Mapa άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Γιανναράκη, Αναγνωστόπουλου και Παπαναστασόπουλου, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 52-55! Ο Χόντος με 6 πόντους και ο Γκραίκος με 5 ξεχώρισαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Πολυτιμότερος για τα Βουνά ο Μπούτσικας με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/12 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP της Black Mapa ο Γιανναράκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 βολές, 7/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα.

Βουνά (Φιλντίσης): Γκραίκος 9 (1), Κωνσταντίνου 17 (4), Μπούτσικας 9, Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Δ. 4, Ράλλης 2, Τουρλιούμης, Φιλντίσης, Χόντος 11

Black Mapa (Λαζαρίδης): Αναγνωστόπουλος 19 (1), Αρκάλης 4, Γιανναράκης 19, Κάπουας, Καλογερόπουλος 8 (2), Κρητικός 3, Παπαναστασόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα!