28/02/2024
Bonobo BC 10 4 21 12 3 50 -
Young Ballers BC 12 18 6 11 - 47 -

Με μεγάλο Μπάμ(παλη) ασφαλείς ξανά οι Bonobo!

Ο Κολυβάκης ξεκίνησε ζεστός στο ματς, επιτέθηκε προς το καλάθι και πέτυχε έξι γρήγορους πόντους για τους πράσινους, δίνοντάς τους προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο πρώτο πεντάλεπτο, 4-8. Οι Bonobo εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία του Πετρόπουλου (3π) κάτω από τη ρακέτα, και με ένα τριποντάκι του Αλφαντή, μείωσαν στους 2 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 10-12.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι Ballers στο δεύτερο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα 9-0 σερί με σκόρερ τους Κολυβάκη, Λάσκαρη και Σακελλαρίου και στέλνοντας το ματς στο συν 11, 10-21. Ο Ε. Μπάμπαλης έσπασε το ρόδι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αύξησαν την πίεση τους, έκλεψαν τη μπάλα αλλά δε κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά, παρά τους δύο ακόμα πόντους του Αλφαντή. Σκορ ημιχρόνου, 14-30!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Σ. Μπάμπαλης ξεκίνησε να παίρνει μπρος και με πέντε γρήγορους δικούς του πόντους μείωσε τη ψαλίδα. Τα πράγματα μόνο χειρότερα έγιναν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεχόμενοι 17 πόντους σε 7 λεπτά, είδαν τη διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10, 31-36, μετά το τρίποντο του Φουρλή και τους τέσσερις ακόμα πόντους του Σ. Μπάμπαλη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 35-36!

Αίμα και άμμος έγινε το ματς, με τον Σ. Μπάμπαλη με πέντε δικούς του να φέρνει το ματς στα ίσια στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, 40-40. Ο Σακελλαρίου με τέσσερις ηγήθηκε της επίθεσης των πρασίνων, οι οποίοι αν και ισοφάρισαν 17'’ πριν το τέλος με δυο βολές του Λάσκαρη, δε κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο!

Στην παράταση, οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος στην άμυνα και δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις. Ο Αραβαντινός με ½ βολές έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στους Bonobo, οι Ballers δεν κατάφεραν να απαντήσουν και ο Σ. Μπάμπαλης με ένα μεγάλο δίποντο σφράγισε τη νίκη των κίτρινων, οι οποίοι μπήκαν ξανά στην ασφαλή ζώνη.

Betsson MVP για τους Bonobo αναδείχτηκε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κοψίματα, 2 κλεψίματα και 1 ασιστ, ενώ από τους Young Ballers διακρίθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 7, Αραβαντινός 6, Λαγιος 1, Μπάμπαλης Ε. 2, Μπάμπαλης Σ. 16, Πετρόπουλος 11, Σιαμάνης, Φουραδούλας 2, Φουρλής 5.

Young Ballers (Στεφανάκος): Ανδρεάδης 2, Αργυρόπουλος 1, Ζορμπάνος 4, Θεανίδης, Κολυβάκης 19, Κρόκος, Λάσκαρης 8, Μουζάκης 2, Ράπτης, Σακελλαρίου 11.

Τι μας άρεσε: H κυριαρχία των Ballers στο πρώτο και η παλικαρίσια επιστροφή των Bonobo στο δεύτερο ημίχρονο!