11/12/2019
Old School 16 9 14 14 - 53 -
Athens Crips 13 7 18 10 - 48 -

Μπάσκετ παλαιάς κοπής από τους Old School!

Με τρομερό ενδιαφέρον εξελίχθηκε ο αγώνας στο Seven Sport, αφού Old School και Athens Crips κοντραρίστηκαν στα ίσια και πρόσφεραν έναν αγώνα για γερά νεύρα. Το σκορ σε όλη την διάρκεια ήταν  πολύ κοντά και οι δύο ομάδες δείξανε την θέληση τους για να πάρουν την νίκη, με τους Old School να παίρνουν τελικά την νίκη με 53-48.

Οι Old School από το πρώτο δεκάλεπτο παίζανε με έναν πιο ήρεμο ρυθμό, γύρναγαν την μπάλα και παίζανε αρκετά κάτω από το καλάθι. Ο Πέγκας (5 πόντους) μαζί με τους Ηλιάδη (4 πόντους) Βουζοπλή (4 πόντους) και Μπαρμπαρούση (3 πόντους) έδωσαν λύσεις σκοράροντας για την ομάδα τους μέσα από το ζωγραφιστό και έδωσαν το προβάδισμα για την ομάδα τους (16-13).

Στην άλλη μεριά οι Athens Crips παίζοντας πιο γρήγορο μπάσκετ, με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και προσπαθώντας να βγουν στον αιφνιδιασμό πίεσαν αρκετά την αντίπαλη ομάδα , με Γκουγκούσης (7 πόντους), Σμυρλή (4 πόντους)  και Κουρκουλή (4 πόντους) να βάζουν τους πρώτους πόντους για την ομάδα τους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαρμπαρούτης ήταν το φονικό όπλο των Old Schools πυροβολώντας σχεδόν από το σπίτι του. Βέβαια και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες αφού το σκορ τελείωσε με 25-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Athens Crips παίξανε με μεγαλύτερη θέληση και πίεσαν στην άμυνα και με καλύτερες επιθέσεις και τον Γκουγκούση σε κάθε ευκαιρία να σκοράρει από το τρίποντο (3 τρίποντα) και συνολικά να σκοράρει 14 πόντους έβαλε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 39-38.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες τα δώσανε όλα, αλλά οι Old Schools επέβαλαν το παιχνίδι τους και με οργανωμένες επιθέσεις βρήκανε το δρόμο για το καλάθι. Αντίθετα για τους Athens Crips οι 8 πόντοι του Σμυρλή δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν το ματς. Τελικό σκορ 53-48.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 13/18 βολές, 14/41 δίποντα, 4/21 τρίποντα, πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και είχαν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/13 βολές, 13/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Mvp για τους Old School ο Μπαρμπαρούσης με 2/4 βολές και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ είχε 2 κλεψίματα και αντίστοιχα μπλοκ. Αντίστοιχα για τους Athens Crips πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Γκουγκούσης με 2/10 βολές, 0/2 δίποντα, 5/18 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ και είχε 5 κλεψίματα.

Old School (Καρακίτσος): Πισιμίσης 4, Πέγκας 8, Καρακίτσος 9, Ηλιάδης 4, Μπαρμπαρούσης 14 (4), Χατζηαργύρης 3, Βουζοπλής 11, Φιλιππόπουλος

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος, Γκουγκούσης 19 (5), Οικονόμου , Παπαδόπουλος 2, Κουρκουλής 9 (1), Σμυρλής 17, Λάντζας 1

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των Old School στις επιθέσεις παρόλο την πίεση που δεχόντουσαν από την αντίπαλη ομάδα.