21/11/2022
Kinglooney Tunes 11 3 8 11 - 31 -
Komodo Dragons 10 13 11 21 - 55 -

Μπασκετάρα και νίκη για τους DPG!

Οι DPG Warriors, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επικράτησαν εύκολα των Kinglooney Tunes με 55-31.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι Kinglooney Tunes, με τον Βασίλη Τριτάκη να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκαν με 11-10. Για τους φιλοξενούμενους, 5 έβαλε ο Κλεφτόγιαννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι DPG Warriors, βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην άμυνα, αφού δέχθηκαν μόλις 3 πόντους. Στην επίθεση, βρήκαν λύσεις, σημείωσαν 13 και με ένα επιμέρους 13-3 πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 9, 23-14.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Παπαγεωργίου, ήταν ουσιαστική σε άμυνα και επίθεση και ευνοήθηκε από το άναρχο παιχνίδι των Kinglooney Tunes. O Κλεφτόγιαννης έβαλε 5 πόντους, ο Βεργόπουλος 3 και οι DPG στο 30' προηγήθηκαν με 34-22 κάνοντας μεγάλο βήμα για τη νίκη. Για τους τυπικά γηπεδούχους, στην επίθεση πάλευε ο Τριτάκης που σημείωσε 7 πόντους, έχοντας 15 από τους 22 της ομάδας του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Warriors διαχειρίστηκαν με ευκολία το προβάδισμα που είχαν και χωρίς να δυσκολευτούν σε κανένα σημείο πήρα μία εύκολη νίκη με 55-31. Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και μετά, οι Warriors είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Βαζαίος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Από την άλλη, ο Βασίλης Τριτάκης είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/26 δίποντα, 1/23 τρίποντα και 6/18 βολές. Μοίρασαν 1 ασίστ, μάζεψαν 27 ριμπάουντ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα κι έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 15/37 δίποντα, 7/17 τρίποντα και 4/9 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, κι έκαναν 12 λάθη.

Kinglooney Tunes (Μάγκος): Αρβανίτης 1, Βαχαβιώλος, Μάγκος 3, Παπούλιας 2, Πουλοκέφαλος 3, Προδρόμου, Τζαβιδόπουλος, Τριτάκης 22.

DPG Warriors (Παπαγεωργίου): Αγάς 5, Βαζαίος 9, Βεργόπουλος 11, Δαμόπουλος 9, Κλεφτόγιαννης 12, Ντάος 6, Παπαγεωργίου 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των DPG Warriors!