02/10/2023
Couvaliers 15 11 12 6 - 44 -
The Jokers 10 15 11 13 - 57 -

Η εμπειρία των Jokers μίλησε στο τέλος!

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, οι Jokers επιβλήθηκαν των Couvaliers με 44-57, παίρνοντας τη πρώτη τους νίκη στον θεσμό του κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα, αλλά στο τέλος η μπίλια έκατσε στο «Βασίλης Απτόσογλου»!

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σιγά-σιγά τα πατήματα τους. Σακελλαρίου, Χριστοδούλου (3π.) και Βλαχούλης (7π.) σημάδεψαν σωστά από τα 6,75 , από την άλλη ο Αγγελάκης με έξι πόντους οδηγούσε τους Jokers, οι οποίοι ακολουθούσαν στο σκορ. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 15-10!

Οι Τζόκερς μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, έκλεψαν τρεις φορές την μπάλα και έκαναν ένα 5-0 σερί στα πρώτα δύο λεπτά. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ηχηρή, καθώς σκόραραν σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό 8 πόντους, με σκόρερ τον Σακελλαρίου (3π.) και τον Χριστόδουλου (5π.). Το σκορ παρέμενε κοντά και με δύο πόντους του Μαραγκουδάκη, το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 26-25.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους είχε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή των Jokers, οι οποίοι με μπροστάρηδες τον Κωστελέτο και τον Μενουδάκο (4π. έκαστος), έστειλαν τη διαφορά στους 11, 33-44, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι Couvaliers έβγαλαν αντίδραση και με πέντε πόντους του Χριστόδουλου και τρεις του Σακελλαρίου μείωσαν τη διαφορά στους έξι στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες κυνήγησαν την πρώτη τους νίκη μέχρι τέλους. Απτόσογλου με δύο τρίποντα από τη μία και Χριστόδουλου, Πολίτης (2π.) από την άλλη ήταν οι επιθετικοί ηγέτες των Jokers και των Couvaliers αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά οι Τζόκερς μει αποτελεσματικές άμυνες στο τέλος και με δύο βολές του Κωστελέτου πήραν τελικά την πρώτη τους νίκη στο κύπελλο, με 44-57.

Betsson MVP για το σύνολο του Χατζημιχαήλ αναδείχτηκε ο Σπύρος Κωστελέτος με double-double (17 πόντοι, 17 ριμπάουντ) σε μόλις 25 λεπτά συμμετοχής.

The Jokers (Αγγελάκης): Τζιτζογλάκης, Αγγελάκης 7, Κωστελέτος 17 (17ρ.), Μαραγκουδάκης 9, Μενουδάκος 4, Μπάλος, Ξυπολυτάκος, Τσέκας 2 (4κοψ.), Απτόσογλου 10 (3), Κυρήκος 8

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Βλαχούλης 9, Καζάνης, Παναγοδήμος 6, Πολίτης 2(6ρ.), Σακελλαρίου 11(6ρ.), Χριστοδούλου 16(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο momentum και στο προβάδισμα!