06/02/2022
Wolves 14 12 18 13 - 57 -
Remal Madri 13 14 12 9 - 48 -

Μπήκαν οι λύκοι στο μαντρί!

Με όπλο την περιφέρειά τους και την αμυντική λειτουργία, οι Wolves κέρδισαν την Remal Madri με 57-48 στο κλειστό του Κολωνού για την εντέκατη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Wolves να προηγούνται με 14-13, έπειτα από 7 πόντους του Αλέξη, 4 του Φιλοκώστα και τρίποντο του Παναγιωτόπουλου. Ο Ναυπλιώτης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Ρηγόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με την Remal Madri να προσπερνάει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το τιμόνι στα χέρια της με 26-27, μετά από 8 πόντους του Πολύδωρου και 4 του Ναυπλιώτη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αλέξης (4π), Παναγιωτόπουλος (3π) και Γκίζης (3π).

Με 8 πόντους του Αλέξη και τρίποντες βόμβες των Μανωλόπουλου, Μεϊκόπουλου και Παναγιωτόπουλου, οι Λύκοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου, 38-27. Αντέδρασε στη συνέχεια του δεκαλέπτου η Remal Madri και με 5 πόντους του Ρηγόπουλου και τρίποντο του Πολύδωρου, μείωσε στους 5, 44-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, καθώς δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Φιλοκώστα (8π), Μεϊκόπουλο και Μανωλόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 57-48! Για τα “Ρεμάλια” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν στην επίθεση οι Ρηγόπουλος, Πίτσικος, Νικάκης και Ναυπλιώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/20 βολές, 12/34 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/7 βολές, 17/47 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Wolves ο Αλέξης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 5/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Remal Madri ο Πολύδωρος με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Wolves (Μεϊκόπουλος): Γκίζης 3, Αλέξης 19 (2), Μεϊκόπουλος 6 (2), Φιλοκώστας 15 (1), Παναγιωτόπουλος 9 (3), Μανωλόπουλος 5 (1)

Remal Madri (Κουσιορής): Ρηγόπουλος 11 (2), Νικάκης 6, Καμολίκης, Πολύδωρος 13 (2), Ναυπλιώτης 14, Κουσιορής, Πίτσικος 4

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια και το δίδυμο Αλέξη – Φιλοκώστα!