23/05/2023
Tsouvalia 15 18 20 15 - 68 -
Hoopers BC 10 16 13 18 - 57 -

Μπήκαν σε τροχιά πρόκρισης τα Tsouvalia!

Την δεύτερη νίκη τους σε τέσσερα παιχνίδια πανηγύρισαν το βράδυ της Τρίτης τα Τσουβάλια, καθώς σε ένα παιχνίδι που έδειχναν να το ευχαριστιούνται μέχρι τέλους, είχαν τον έλεγχο και επικράτησαν με 68 – 57 απέναντι στους Hoopers που έμειναν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς ροζ φύλο.

Τα Τσουβάλια πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, πέρασαν την μπάλα κυρίως στο ζωγραφιστό με τον Καλαντζή να ξεχωρίζει με 6 πόντους και με τις βοήθειες του Ράπτη που σκόραρε 5, είχαν το προβάδισμα με 15 – 10. Για τους Hoopers που μπήκαν από νωρίς στη διαδικασία να κυνηγάνε το παιχνίδι, ξεχώρισε ο Λιαράκος με 4 πόντους, με Μεντζέλο και Μανωλάκο να βάζουν από ένα καλάθι.

Τα Τσουβάλια έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, γύρισαν πολύ ωραία την μπάλα και με πρώτο βιολί τον Ράπτη με 7 πόντους και τρίποντο του Καλύβα, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μετά το πεντάλεπτο, οι Πορτοκαλί άλλαξαν την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Λιαράκο να είναι εξαιρετικός με 6 πόντους και τους Λιόκα – Γεωργόπουλο να χτυπούν στο transition με 4 έκαστος, μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου 33 – 26.

Στην τρίτη περίοδο, οι Hoopers προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τον Μεντζέλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους, αλλά τα Τσουβάλια ήταν ασταμάτητα. Ο Κοτσιλίνης έδινε τον ρυθμό σκοράροντας και 4 πόντους, ο Καλαντζής ήταν κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα με 6 και ο Κυριακίδης πυροβολούσε δις από την περιφέρεια, για το 53 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με Μεντζέλο – Αντωνίου να βάζουν από 5 πόντους και Γεωργόπουλο – Μανωλάκο να ακολουθούν με 4, αλλά τα Tsouvalia με το δίδυμο Καλαντζή(7) και Ράπτη(6) να ηγούνται στην επίθεση, δεν κινδύνεψαν και έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 68 – 57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Λιαράκος με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα Tsouvalia είχαν 16 / 43 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 18 / 26 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι Hoopers είχαν 23 / 54 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 8 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 23(9ρ.), Καλύβας 3(9ρ.), Καρδαράς 10, Κοτσιλίνης 9, Κυριακίδης 6, Ράπτης 17(16ρ.).

Hoopers(Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 9, Κατσάφαρος, Λιόκας 4(7ρ.), Μανωλάκος 9, Ματθαίος 5, Μεντζέλος 13, Μπίθας, Τσεκούρας, Λιαράκος 12 , Αντωνίου 5.

Τι μας άρεσε: Πολύ δυνατό, γρήγορο και με ωραίες φάσεις παιχνίδι μέσα σε άψογο κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.