23/10/2023
ΔΣΑ 16 13 5 14 - 48 -
Ένωση Αγρινίου 25 23 19 21 - 88 -

Μπήκε "αγριεμένη" η Ένωση

Η καινούρια ομάδα στο πρωτάθλημα με εξαιρετικούς τον MVP Τάσο Βασιλείου σε σκοράρισμα και ριμπάουντ και το Μιχάλη Σταμουλάκη στην οργάνωση του παιχνιδιού έφτασε σε μια εμφατική νίκη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 14 - 16, όμως στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση έτρεξε σερί 9 - 2 και προηγήθηκε με 9 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και στη συνέχεια ανέβασαν στροφές φτάνοντας στο +19 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε τη διαφορά στους 33 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δύο φορές τη διαφορά στους 43 πόντους και έκλεισαν το παιχνίδι με το τελικό +40.

Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ ήταν ο Πέτρος Σταθάτος με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Πάνος Ρόμπολας με 12 και ο Μανώλης Καραβιάς με 10.

Για τους νικητές Betsson MVP ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 23 πόντους, ενώ είχε και 17 ριμπάουντ, ο Γιώργος Κάτρης είχε 19 πόντους, ο Μιχάλης Σταμουλάκης 11 πόντους και 10 ασίστ και ο Γιάννης Κάτρης 10 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση έκανε μια "γεμάτη" εμφάνιση έχοντας αρκετούς πρωταγωνιστές.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ δεν είχε πολλές λύσεις και στη συνέχεια θα πρέπει να εμφανιστεί πιο πλήρης, για να μπορέσει να είναι ανταγωνιστικός.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 2, Καραβιάς 10, Κυριλής 4, Παπαδημητρίου 2, Πατούχας, Ρόμπολας 12(2), Σταθάτος 18(2), Τζωρτζόπουλος.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 23(3), Καρακώστας, Καραμπλιάνης 3(1), Κάτρης Ι. 10, Κάτρης Γ. 19, Κουμάσης, Μπλαχούρας 8, Πλιάτσικας 7(1), Ρόμπολας 2, Σταμουλάκης 11, Τριανταφυλλάκης 3, Τσιούνης 2.