17/12/2019
Komodo Dragons 6 12 7 16 - 41 -
Μπυροβολικό 10 7 12 13 - 42 -

Μπυροβόλησαν για να πάρουν την νίκη!

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας στο Seven, αφού DPG Warriors και Μπυροβολικό κοντραρίστηκαν στα ίσια και πρόσφεραν έναν αγώνα για γερά νεύρα. Το σκορ σε όλη την διάρκεια ήταν  πολύ κοντά και οι δύο ομάδες δείξανε την θέληση τους για να πάρουν την νίκη, με το Μπυροβολικό να παίρνει τελικά την νίκη με 41-42.

Οι DPG Warriors από το πρώτο δεκάλεπτο παίζανε με έναν πιο γρήγορο ρυθμό, γυρνάγανε την μπάλα και παίζανε αρκετά κάτω από το καλάθι. Βέβαια μείνανε χαμηλά στο σκορ με 2 μόνο καλάθια από τους Βεργόπουλο Δ. Γιώργο και Κωσταντίνου και το σκορ να μένει στο 6-10. Στην άλλη μεριά το Μπυροβολικό παίζοντας με πιο αργό ρυθμό αλλά καθαρό μυαλό βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι, με Συρανίδη (3 πόντους), Γαβριηλόγλου (3 πόντους)  και Δαμόπουλο (2 πόντους) να βάζουν τους πρώτους πόντους για την ομάδα τους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Βαζαίος πήρε την ομάδα στην πλάτη του και με ατομικές προσπάθειες έβαλε την ομάδα του μπροστά πριν το ημίχρονο με 18-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μπυροβολικό πίεσαν στην άμυνα και με καλύτερες επιθέσεις και τον Γαβριήλογλου σε κάθε ευκαιρία να σκοράρει από το τρίποντο (4 τρίποντα) και συνολικά να σκοράρει 14 πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα δώσανε όλα, αλλά το Μπυροβολικό επέβαλε το παιχνίδι του και με οργανωμένες επιθέσεις βρήκανε το δρόμο για το καλάθι. Αντίθετα για τους DPG Warriors οι 8 πόντοι του Βεργόπουλου Δ. Γιώργου δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν το ματς. Τελικό σκορ 41-42.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 11/27 βολές, 12/48 δίποντα, 7/29 τρίποντα, πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και είχαν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά οι Dpg Warriors είχαν 10/26 βολές, 1465 δίποντα, 3/18 τρίποντα, μάζεψαν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Mvp για το Μπυροβολικό ο Συρανίδης με 2/2 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ και είχε 1 ασίστ. Αντίστοιχα για τους DPG Warriors πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Βεργόπουλος Δ. Γεώργιος με 2/10 βολές, 0/2 δίποντα, 5/18 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ και είχε 5 κλεψίματα.

DPG Warriors(Βεργόπουλος Γ.): Βεργόπουλος Δ.Γ. 10, Βεργόπουλος Κ.Γ 1, Παπαγεωργίου 1, Λαζαρίκος 7 (2), Ρόκιζας 2, Μαράκης 5, Ζενέλης, Φώλας, Βαζαίος 10 (1), Κωνσταντίνου 5.

Μπυροβολικό(Μαύρου): Δαμόπουλος 7, Διονυσόπουλος, Συρανίδης 9, Κατσιάδας, Γαβριήλογλου 14 (4), Χουρσόγλου 10 (2), Δαμόπουλος 1, Γκαζούνης, Ευαγγελίδης 1.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία του Μπυροβολικού στις επιθέσεις παρόλο την πίεση που δεχόντουσαν από την αντίπαλη ομάδα.