07/11/2023
Brothers United 9 10 22 7 - 48 -
Αμφιδέξιοι 15 8 11 13 - 47 -

Ο Μπιτζής χάρισε την νίκη στους Brothers United!

Την τρίτη τους νίκη, σε πέντε παιχνίδια πέτυχαν οι Brothers United το βράδυ της Τρίτης, σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στην κόψη του ξυραφιού. Ο Ρίζος με δίποντο στα εφτά δευτερόλεπτα έβαλε σε θέση οδηγού τους Αμφιδέξιους, αλλά ο Δημήτρης Μπιτζής με καλάθι στην επαναφορά, χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 48 – 47.

Οι Αμφιδέξιοι έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν το πολύ το καλό τους passing game και με αφανή ήρωα τον Τζαβέλλα και πρώτο βιολί τον Ρίζο με 10 πόντους, διατηρούσαν το προβάδισμα με 9 – 15. Οι Brothers προσπάθησαν να ακολουθήσουν την ταχύτητα των φιλοξενούμενων και έμειναν κοντά στο σκορ με 4 πόντους του Μπιτζή και τρίποντο του Κουτουζή.

Οι ομάδες τα έσπασαν στην δεύτερη περίοδο, καθώς επιδόθηκαν σε διαγωνισμό χαμένο τριπόντων, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά 4 πόντων. Κουτουζής και Κατραντζής ξεχώρισαν για τους Πράσινους με 3 πόντους, ενώ ισάριθμους για τους Κόκκινους πέτυχαν Στουρνάρας και Ρίζος, για το 19 – 23 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Brothers έβγαλαν μεγάλη ένταση σε άμυνα και επίθεση, πέτυχαν πιο πολλούς πόντους από ότι πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουτουζή με 12 πόντους και τον Μπιτζή να ακολουθεί από κοντά με 5, έχτισαν διαφορά 7 πόντων. Στην αντίπερα όχθη οι Αμφιδέξιοι έμειναν και πάλι χαμηλά στην επίθεση, με τον Τζωρτζάκη μόνο να ξεχωρίζει με 5 πόντους, για το 41-34.

Οι Brothers σκόραραν με το σταγονόμετρο στην μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα οι Αμφιδέξιοι με αντεπίθεση διαρκείας και Ρίζο(6)-Στουρνάρα να βγαίνουν μπροστά, να ισοφαρίζουν 45 – 45. Ο Κανελλόπουλος με βολή έβαλε μπροστά τους Πράσινους για να απαντήσει με τεράστιο δίποντο ο Ρίζος στα εφτά δευτερόλεπτα, βάζοντας σε θέση οδηγού τους Αμφιδέξιους. Κι ενώ όλα έδειχνα ότι οι Brothers είναι πεσμένοι στο καναβάτσο, ο Μπιτζής με παλικαρίσιο καλάθι από κοντά, έφερε τούμπα την κατάσταση και χάρισε τη νίκη με 48 – 47.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπιτζής με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ρίζος 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Brothers είχαν 16 / 43 δίποντα , 4 / 25 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Αμφιδέξιοι είχαν 12 / 36 δίποντα, 6 / 34 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Brothers United (Καλαματιανός):Καλαματιανός 4, Κανελλόπουλος 5(7ρ.), Κατραντζής 8, Κουτουζής 18(7ρ.), Κοντός,Μπιτζής 11(12ρ.), Πίτος 2.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας):Γεωργόπουλος 4(8ρ.), Ρίζος 23(9ρ.), Στουρνάρας 9, Τζαβέλλας 2(18ρ.), Τζωρτζάκης 7(8ρ.), Φωτόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη του αγώνα και οι αλλαγές προβαδισμάτων μεταξύ των ομάδων.