16/11/2022
Elapuse BC 9 13 10 20 - 52 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 12 23 8 14 - 57 -

Μπορεί και χωρίς τα μεγάλα όπλα ο Αρχιστράτηγος!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Elapuse (1-2) υποδέχθηκε τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη (1-2) για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League. Σε ένα ματς που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητα, αφού οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αποδεκατισμένες, ο Βασδέκης ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια και επικράτησε δίκαια με 52-57. Σε κακό βράδυ βρέθηκε η ομάδα του Αναγνώστου που έχασε νωρίς τον Σαραντόπουλο λόγω τραυματισμού. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες αναζητούσαν τα πατήματά τους, ο Βασδέκης παρουσιάστηκε ελαφρώς πιο αποτελεσματικός, χάρη στα καλάθια των Γερακίνη (4π.), Λάππα (4π.), Ρεντούμη (2π.) και Σκαμάγκου (2π.). Από πλευράς γηπεδούχων οι Μπάκης (6π.) και Ζορμπάς (3π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους των «Ελαπουσιωτών» που παρέμειναν σε απόσταση ενός σουτ από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Αρχιστράτηγος διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα στο ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-23. Λάππας (8π.), Σκαμάγκος (5π.), Σκορδάς (4π.), Γερακίνης (4π.) και Ρεντούμης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια ώρα η Elapuse αντιμετώπιζε πρόβλημα στο αμυντικό transition. Συνεπώς, παρά την προσπάθεια των Κωνσταντινίδη (5π.), Μπάκη (4π.), Κουτσούκου και Ζορμπά (2π.) η Elapuse πήγε στα αποδυτήρια με -13. Σκορ ημιχρόνου, 22-35.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αναγνώστου βελτιώθηκε σημαντικά στο αμυντικό σκέλος, δεχόμενη μόλις 8 πόντους, όμως δεν κατάφερε να βρει αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση, παρά την προσπάθεια των Ζορμπά (6π.) και Κουτσούκου (4π.). Ο Αρχιστράτηγος κόλλησε επιθετικά, όμως διατήρησε το υπέρ του διψήφιο προβάδισμα, βρίσκοντας στήριγμα στους Λάππα (4π.), Ευσταθίου (2π.) και Ρεντούμη (2π.).  Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-43.

Στο φινάλε η Elapuse τα έδωσε όλα για την ανατροπή. Επικράτησε στο επιμέρους σκορ με 20-14 έχοντας τον Μπάκη (13π.) σε εξαιρετική κατάσταση, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Ο Αρχιστράτηγος πέτυχε κρίσιμα καλάθια με τους Ρεντούμη (7π.), Σκορδά (4π.) και Λάππα (3π.) και παρότι αγχώθηκε έφτασε στη νίκη με 52-57.

Στο τέλος του αγώνα, η Elapuse είχε 18/45 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχε 22/57 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Λάππας με 19 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπάκης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 10/22 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/8 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Elapuse (Αναγνώστου) : Ζορμπάς 15 (1), Κλαουδάτος, Κουτσούκος 6, Κωνσταντινίδης 8 (2), Μπάκης 23, Σαραντόπουλος.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Λάππας) : Γερακίνης 8, Ευσταθίου 2, Λάππας 19 (1), Ρεντούμης 13, Σκαμάγκος 7 (1), Σκορδάς 8.

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο δεκάλεπτο του Βασδέκη και η προσπάθεια της Elapuse να ανατρέψει την κατάσταση στο φινάλε.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Σαραντόπουλου. Περαστικά Θοδωρή !