25/03/2023
Athens Touvlakers 25 14 19 19 - 77 -
Basket Case 14 14 20 22 - 70 -

Μπορούν και με μία πεντάδα οι Athens Touvlakers!

Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, το οποίο έγινε σε πολύ καλό κλίμα, η πεντάδα των Athens Touvlakers αντιμετώπισε τους έξι παίκτες της Basket Case το βράδυ του Σαββάτου 25 Μαρτίου. Οι Touvlakers δεν έχασαν ούτε μία φορά το προβάδισμά τους στο ματς και έκλεισαν με νίκη την κανονική διάρκεια, επικρατώντας με 77-70. Αυτή ήταν η 19η νίκη τους στην σεζόν (19-7), ενώ η Basket Case ηττήθηκε για 19η φορά φέτος (6-19).

Όσον αφορά τον αγώνα, δεν πήρε πολύ στους γηπεδούχους να φέρουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό καθώς με το πολύ καλό τους ξεκίνημα διαμόρφωσαν το 11-1. Λειβαδάς και Αγκουριδάκης είχαν «ζεσταθεί» πίσω από τα 6,75, ενώ ο Κωνσταντίνος Κολιάκος απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» για το 17-10. Μέξας και Αγκουριδάκης βρήκαν τρόπο να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και οι Touvlakers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-14.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν μία καλή απόσταση από τους αντιπάλους τους, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15 (34-19) έπειτα από τις προσπάθειες των Αγκουριδάκη και Κοσκέρα. Ο Μπογιατζής, που ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης από την πλευρά των φιλοξενούμενων, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (36-28), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Μέξα ο οποίος έγραψε το 39-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες χαλάρωσαν κάπως, καθώς η κούραση είχε αρχίσει να επηρεάζει τις δύο ομάδες. Με ένα σερί 0-8 η Basket Case πλησίασε στο 39-36, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να αποφύγουν την πίεση. Ο Κοσκέρας εκτελούσε μπροστά, αλλά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου έχοντας συμπαραστάτη τον Αγκουριδάκη και έτσι οι Touvlakers ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 51-37. Η Basket Case έκανε ξανά μία αντεπίθεση με τους Μανσούρ, Κωνσταντίνο Κολιάκο και Χέλμη (54-48), όμως οι Μέξας και Κοσκέρας διατήρησαν την ομάδα τους σε απόσταση 10 πόντων (58-48).

Χέλμης και Μέξας ήταν οι πιο δραστήριοι επιθετικά από τις δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Basket Case να φτάνει ξανά κοντά με το σκορ στο 68-62. Η αντίδραση τον Touvlakers ήταν άμεση, με τους Κοσκέρα και Μέξα να κάνουν το 73-62. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και λίγο πριν το φινάλε μείωσαν σε 73-70. Ο Κοσκέρας όμως για ακόμη μία φορά βρήκε λύσεις και οι Athens Touvlakers πήραν τη νίκη με 77-70.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μέξας ο οποίος πέτυχε 33 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 6 κλεψίματα και κατέβασε 12 ριμπάουντ. Εκείνος που ξεχώρισε από την πλευρά της Basket Case ήταν ο Μάριος Μπογιατζής με 20 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ.

Οι Athens Touvlakers μέτρησαν 21/42 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 11/17 βολές, 52 ριμπάουντ και 23 ασίστ. Παράλληλα είχαν 15 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Η Basket Case ολοκλήρωσε το ματς με 22/58 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 2/6 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 17 ασίστ, 9 κλεψίματα και 18 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 17(14ρ.), Κοσκέρας 19(13ρ.), Λειβαδάς 6(6ρ.), Λεμπούσης 2(7ρ.), Μέξας 33(12ρ.)

Basket Case (Χέλμης): Γ. Κολιάκος 3(3ρ.), Κ. Κολιάκος 17(14ρ.), Μανσούρ 8(10ρ.), Μπογιατζής 20(6ρ.), Σταμουλακάτος 7(11ρ.), Χέλμης 15(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε στον αγώνα.