24/02/2020
ThunderDogs 22 11 15 18 - 66 -
Milwaukee Drunks 12 8 13 16 - 49 -

Μπορούν και χωρίς Πίνα οι ThunderDogs;

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους ThunderDogs στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Milwaukee Drunks με 66-49 και τους προσπέρασαν στην βαθμολογία, παρά την σημαντική απουσία του κόουτς Μιχάλη Πίνα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους ThunderDogs, καθώς με 10 πόντους του Παπαγεωργίου, 6 του Σεφέρη και 4 του Καπαρελιώτη, προηγήθηκαν με 13-0, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 22-12. Ο Ντόκος με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Ραμαντάνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, ξέφυγαν μέχρι και στους 15, 30-15, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ικανοποιητικό προβάδισμα 13 πόντων, 33-20, χάρη σε 5 πόντους του Καπαρελιώτη και 4 του Σεφέρη. Τους Milwaukee Drunks προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Μέρης (3π), Μπάκας και Νταγκίνης.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ThunderDogs βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +15, μετά από 7 νέους πόντους του Παπαγεωργίου και βοήθειες των Δημακαρέα – Καπαρελιώτη. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να μαζέψουν την διαφορά ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 6 πόντους του Ντόκου, τους 4 του Νταγκίνη και το τρίποντο του Στασινού. Σκορ τρίτης περιόδου 48-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ThunderDogs, αν και κόλλησαν για ένα πεντάλεπτο, έφτασαν εύκολα στο όγδοο ροζ φύλλο αγώνα με 66-49 έπειτα από 6 πόντους του Καπαρελιώτη, 5 του Σεφέρη και τρίποντο του Σοφούλη. Πάλεψε μέχρι το φινάλε ο Ντόκος για να γυρίσουν το παιχνίδι οι Milwaukee Drunks, ωστόσο οι 9 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 17/36 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 8/31 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των ThunderDogs ο Παπαγεωργίου με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Milwaukee Drunks ο Ντόκος με 25 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σοφούλης 3 (1), Σεφέρης 15, Φιφής 6, Καπαρελιώτης 17 (2), Γιακιντζής, Δημακαρέας 8, Παπαγεωργίου 17 (3)

Milwaukee Drunks (Στασινός): Πάνου 1, Νταγκίνης 6 (1), Στασινός 4 (1), Μέρης 6 (2), Μπέσιος, Ραμαντάνης 3, Γιάτσε, Μπάκας 4, Ντόκος 25 (4)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι ThunderDogs!