27/05/2022
Λεγάμενοι BC 14 12 13 19 - 58 -
Cosa Nostra 14 11 9 11 - 45 -

Μπορούν και χωρίς Στάντζο οι Λεγάμενοι!

Οι Λεγάμενοι ανεβάζοντας διαρκώς στροφές, κέρδισαν την Cosa Nostra με 58-45 στο κλειστό του Basketaki Arena και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 14-14. Για την Cosa Nostra 7 πόντους έβαλε ο Κάκιος ενώ για τους Λεγάμενους 6 ο Φρατζέσκος Κοσμίδης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι. Οι Λεγάμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και ανοικτό γήπεδο και πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 26-25 με τον Σουλτάτο να βάζει 4 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, 3 έβαλε ο Μπρούστας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι έγιναν πιο επιθετικοί και με τους Συμεωνίδη, Δημουλιά και Φραντζέσκο Κοσμίδη να σκοράρουν ανέβασαν την διαφορά τους στους 5, 39-34 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για την Cosa Nostra, 5 πόντους έβαλε ο Θανάσης Μπρούστας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Λεγάμενοι όχι μόνο διατήρησαν την διαφορά που είχαν, αλλά και την αύξησαν παίρνοντας τελικά τη νίκη με 58-45 κατακτώντας έτσι τo πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό Summer League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Φραντζέσκος Κοσμίδης με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κάκιος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/69 εντός πεδιάς, 5/33 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, η Cosa Nostra είχε 20/63 εντός πεδιάς, 4/21 τρίποντα και 1/8 βολές. Πήρε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκέψε 7 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 2 τάπες.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 5, Δημουλιάς 10, Κοσμίδης Γ 5, Κοσμίδης Φ 17, Λάγιος 1, Ντούρμας 4, Σουλτάτος 7, Συμεωνίδης 7.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Γονιδάκης, Ζυγομαλάς, Κάκιος 13, Καμπουράκης 2, Κατσίκης, Κουτσουριδάκης 5, Μπρούστας 14, Τζαχρίστας 2, Τραγής 4, Χατζησυμεωνίδης 5.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Γιώργου Γονιδάκη!