21/03/2022
ESDDA Graduates 4 10 10 19 - 43 -
Indians 19 23 14 13 - 69 -

Μπορούν και χωρίς τα πολυβόλα οι Indians!

Το απόγευμα του Σαββάτου 19 Μαρτίου στο Μενίδι, οι Indians αν και έπαιζαν χωρίς τους δύο βασικούς τους σκόρερ, έκαναν πειστική εμφάνιση πήραν διπλάσια σχεδόν ριμπάουντ(38-67) και επικράτησαν σχετικά άνετα με 43 – 69 απέναντι στους ESDDA Graduates-Warriors του απολαυστικού Μπάμπη Τσίτσιρα των 10! ασίστ.

Οι Indians μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, θέλοντας να δείξουν από την αρχή του αγώνα ποιος είναι το αφεντικό και με την τριάδα Μητσάκου με 7, Κοσκίνα και Μπακάλη με 5 πόντους έκαστος να οδηγούν την επίθεση, προηγήθηκαν με 4 – 19. Τα δύο καλάθια για τους Graduates, πέτυχαν οι Αλληγιάννης και Γκάμαρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Esdda ήταν καλύτεροι στην επίθεση τους με τον Τσίτσιρα να οργανώνει και τους Ζαχαριάδη με 6 και Γκάμαρη με 4 πόντους να προσπαθούν. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι πρωτοπόροι άνοιγαν εύκολα την διαφορά, με τον Κοσκίνα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, τους Ζήση με 6 και Μητσάκο με 4 να ακολουθούν, για το 14 – 42 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κυλούσε σε πιο χαλαρό ρυθμό , με τους Ινδιάνους να συνεχίζουν να έχουν μεγάλο προβάδισμα με 24 – 56. Μπακάλης και Σκενδέρογλου ήταν τα πρώτα βιολιά με 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους, ο Γκάμαρης είχε 4 πόντους και από ένα καλάθι Αληγιάννης, Τσίτσιρας και Ζαχαριάδης.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, είχε τις υπογραφές του Μπάμπη Τσίτσιρα των γηπεδούχων με τις υπέροχες δημιουργίες του και του Αλέξανδρου Μηνά για τους Indians με τους 8 συνεχόμενους πόντους του. Νανόπουλος με 8 πόντους και Ζαχαριάδης με 7, οδηγούσαν την επίθεση των ESDDA, με τον Mπακάλη με 4 να ακολουθεί τον Μηνά για τους φιλοξενούμενους , για το τελικό 43 – 69.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέλιος μπακάλης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπάμπης Τσίτσιρας με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι ESDDA είχαν 20 / 67 δίποντα, 1 / 13 τρίποντα, 9 / 5 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Indians είχαν 29 / 64 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 67 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης 2(13ρ.) , Βαφάκος , Γκάμαρης 12(7ρ.), Ζαχαριάδης 15(8ρ.), Κανελλόπουλος, Νανόπουλος 8, Σαπουντζής,Τσίτσιρας 4(10 ασίστ).

Indians (Ρόϊνας): Βασιλάκος 4(6ρ.), Ζήσης 6, Κοσκίνας 13(6ρ.), Μαμάκος 4(6ρ.), Μηνάς 10(7ρ.), Μητσάκος 13(8ρ.), Μπακάλης 15(9ρ.), Σκενδέρογλου 4(19ρ.) Φαραός.

Τι μας άρεσε: Οι δημιουργίες του Τσίτσιρα, τα στοπ του Μπακάλη και το απίθανο καλάθι του Μηνά στο 6-26.