17/02/2020
Bobeeres 20 13 17 18 - 68 -
Orlando Tragics 14 13 17 13 - 57 -

Μπορούν και χωρίς τον Σώτο οι Bobeeres!

Την όγδοή τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Bobeeres, καθώς κέρδισαν τους μαχητικούς Orlando Tragics με 68-57, παρά την απουσία του Σώτου, και μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής συνεχίζουν να μάχονται για την είσοδο στην τετράδα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Παπαμικρούλη, καθώς με 7 πόντους του Σιάτρα, 5 του Αντωνόπουλου και 4 του Μωυσίδη, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 20-9, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 20-14, με τον Μεϊντάνη να βάζει δύο τρίποντα, τον Ζαφειρόπουλο ένα, ενώ 3 πόντους είχε ο Κριαλάκος.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρβανιτέλη να δίνει εκ νέου αέρα 11 πόντων στους πράσινους, 30-19, με τους 7 συνεχόμενους πόντους που πέτυχε. Ωστόσο, οι Orlando Tragics απάντησαν άμεσα και με 7 συνεχόμενους πόντους του Κολυβά, 4 του Κριαλάκου και τρίποντο του Τσαμουρά, μείωσαν στους 6, 33-27!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Bobeeres να διατηρούν το +6, 50-44, χάρη σε 5 πόντους του Σακελλαράκη και τρίποντα των Τζώρτζη – Αγγελακόπουλου. Η περιφέρεια των Τραγικών τους κράτησε ζωντανούς για την διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, με τον Μεϊντάνη να βάζει δύο νέα τρίποντα και τους Κολυβά – Σιμιτιάν να προσθέτουν από ένα ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 50-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bobeeres διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τζώρτζη (7π) και Σιάτρα (4π), έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 68-57. Πάλεψαν μέχρι το τέλος του αγώνα για την ανατροπή οι Orlando Tragics, ωστόσο τόσο τα δύο ακόμη τρίποντα του Μεϊντάνη, όσο και οι 4 πόντοι του Σιμιτιάν δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 20/55 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/24 βολές, 8/29 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος για τους Bobeeres ο Σιάτρας με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 18 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ζουλός, Τζώρτζης 10 (2), Καββαδίας, Αγγελακόπουλος 3 (1), Μωυσίδης 6, Σιάτρας 15, Σακελλαράκης 9, Αντωνόπουλος 10 (2), Αρβανιτέλης 11 (1), Ρίπης 2, Τσιακανίκας 2

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Τσαμουράς 5, Ζαφειρόπουλος 3 (1), Μεϊντάνης 18 (6), Κριαλάκος 10, Αγγελιδάκης 2, Αγαλόπουλος, Κολυβάς 12 (1), Σιμιτιάν 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Bobeeres, αλλά και η μαχητικότητα των Orlando Tragics!