21/11/2021
Αλκοολικός Αστέρας 10 15 6 12 - 43 -
Transporters 12 11 19 10 - 52 -

Μπορούν και χωρίς τον Βρύση οι Transporters!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Transporters στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν τον Αλκοολικό Αστέρα με 43-52 στο κλειστό του Κολωνού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης στο Athens Sports Hall, με τους Transporters να προηγούνται με 10-12, χάρη σε 5 πόντους του Βαβούδη και 4 του Πιπέρου. Ο Πιτσιλλός με 4 πόντους και οι Τσομπανέλλης, Πρωτόπαπας και Λουκόπουλος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Κοψαύτη και ένα του Βαβούδη, βρέθηκαν στο +8, 15-23, 3:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Αλκοολικός Αστέρας ξύπνησε στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 6 νέους πόντους του Πιτσιλλού και 5 του Πρωτόπαπα, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-23!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μεταφορείς κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 5 νέους πόντους του Βαβούδη, 4 του Θεοδωρόπουλου και τρίποντα των Πιπέρου και Κοψαύτη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 31-42. Κόλλησαν στην επίθεση στο σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού οι κιτρινόμαυροι, με τους Γιάννη, Πιτσιλλό και Τσαμακίδη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 31-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Transporters διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Κορώση (6π) και Πιπέρο (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 43-52. Για τον Αλκοολικό Αστέρα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πιτσιλλός (7π) και Γιάννης (5π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/16 βολές, 15/55 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 9/46 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Πιτσιλλός με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 7/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Transporters ο Πιπέρος με 12 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Σιδηρόπουλος): Μπελογιάννης, Λουκόπουλος 2, Σιδηρόπουλος 2, Γιάννης 9 (1), Τσαμακίδης 2, Τσομπανέλλης 2, Πιτσιλλός 19 (1), Πρωτόπαπας 7 (1)

Transporters (Κορώσης): Γκέος 4, Θεοδωρόπουλος 4, Βαβούδης 13 (3), Πιπέρος 12 (2), Κορώσης 6, Χούλης 2, Κοψαύτης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Transporters στο δεύτερο ημίχρονο