15/03/2024
Retro Pacers 23 32 14 18 - 87 -
La Bola De Papel 14 13 14 14 - 55 -

Μπορούν να νιώθουν ασφαλείς οι Retro Pacers!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς οι Retro Pacers υποδέχτηκαν τη La Bola De Papel για την 21η αγωνιστική της Evolution League. Οι γηπεδούχοι πέρασαν εύκολα το εμπόδιο της La Bola, καθώς εκμεταλλευτήκαν τις απουσίες της. Οι Retro εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία με σκορ 89 -55.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι. Από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν δυναμικά στο παρκέ. Εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων τους στην άμυνα, σκοράροντας με άνεση από κάθε σημείο του γηπέδου. Λύσεις δόθηκαν στην επίθεση από τους Μπουρμπόν, Κουφόπουλο και Χατζημιχάλη. Από την πλευρά της La Bola, οι Τσουκάλης,  Καραϊσκάκης και Παληός μείωσαν στο σκορ και διαμόρφωσαν το 23-14.

Με τον ίδιο ρυθμό εξελίχθηκε και η δεύτερη περίοδος με τους Pacers να συνεχίζουν να πετύχουν πόντους, φτάνοντας το σκορ μέχρι και το +23. Οι Pacers χτύπησαν τους αντιπάλους τους στην ταχύτητα. Ο Χατζημιχάλης ήταν εκρηκτικός, καθώς έφευγε πολύ γρήγορα προς το αντίπαλο καλάθι. Την δουλειά από το ζωγραφιστό την έκαναν οι Γεωργάρας, Κουφόπουλος και Βασιλειάδης. Αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Παληό και Τσουκάλη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 55-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Pacers αυτό που έκαναν ήταν να διαχειριστούν όσο καλύτερα αυτήν την διαφορά που είχαν χτίσει. Γεωργάρας, Χατζημιχάλης και Yiquing έφεραν πόντους στην ομάδα τους. Από την άλλη η La Bola κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ. Πρωταγωνιστές ήταν Τσουκάλης και Καραϊσκάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε περισσότερο, καθώς οι άσπροι είχαν πάρει άστο που ήθελαν από την αρχή. Κατάφεραν να περνούν πάσες συνέχεια μέσα στην ρακέτα, ώστε Γεωργάρας και Αναγνωστόπουλος να τελειώνουν τις φάσεις αμαρκάριστοι. Από την αντίπερα όχθη οι Παληός και Τσουκάλης μείωσαν την διαφορά με τους πόντους τους. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έδειξε το τελικό σκορ 89-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργάρας Σπυρίδων με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραϊσκάκης Ευάγγελος με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Yiquing 6, Αναγνωστόπουλος 7, Βασιλειάδης 7, Γεωργάρας 18, Καζαφέρης 8, Κουφόπουλος 20, Μπουρμπόν 11, Χατζημιχάλης 10.

La Bola De Papel (Αβούρης): Καραϊσκάκης 8, Καρατζάς 3, Παληός 16, Τζουναβάρας 6, Τσουκάλης 19, Φλώρος 3.

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση αποτελέσματος των Retro Pacers!