09/01/2024
Pink Paper 7 14 6 20 - 47 -
Hoopers BC 14 11 5 4 - 34 -

Ο Μποτσάκος καθάρισε την μπουγάδα!

Την Τρίτη το βράδυ 9 Ιανουαρίου για την 13η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Evolution , σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από την μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων, ο Θεόδωρος Μποτσάκος βγήκε μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε στην νίκη με 47 – 34 απέναντι στους Hoopers.

Οι Hoopers μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα του Λιόκα στο ανοιχτό γήπεδο και με 10 δικούς του πόντους, ξέφυγαν με 7 – 14. Οι άστοχοι και άνευροι Pink Paper, βρήκαν ένα τρίποντο με τον Μποτσάκο και καλάθια από Ζησόπουλο και Αζάρ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pink Paper ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους στο επιθετικό κομμάτι, απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια με Ορφανίδη(2) και Καμπόσο να βάζουν τρίποντα και πλησίασαν 21 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο στρατόπεδο των Πορτοκαλί που είχαν αρκετή ώρα τον Λιόκα εκτός λόγω φάουλ, ξεχώρισε ο Χαραλαμπίδης με 4 πόντους, με τον Αντωνίου να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Το τρίτο δεκάλεπτο που συνοδεύτηκε από τις καλές άμυνες και την μεγάλη αστοχία των δύο ομάδων τελείωσε με επιμέρους σκορ 6 – 5. Μποτσάκος με 4 πόντους και Πρασόπουλος με δίποντο προσπάθησαν να γυρίσουν τούμπα την κατάσταση για τους γηπεδούχους, με τον Χαραλαμπίδη με 3 και τον Λιόκα με δίποντο να κρατούν το προβάδισμα για τους Hoopers με 27 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μποτσάκος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 11 προσωπικούς του πόντους και έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού και παράλληλα τη νίκη. Ορφανίδης, Καμπόσος και Πρασόπουλος έβαλαν το λιθαράκι τους με ένα τρίποντο, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των κουρασμένων πλέον Hoopers, ο Αντωνίου πέτυχε το μοναδικό καλάθι εντός παιδιάς, για το τελικό 47 – 34.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μποτσάκος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Λιόκας με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Pink Papers είχαν 9 / 27 δίποντα, 7 / 42 τρίποντα, 8 / 11 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Hoopers είχαν 10 / 28 δίποντα, 1 / 15 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 24 λάθη.

Pink Paper(Αζάρ): Αζάρ 2, Ζηζόπουλος 3, Καμπόσος 6, Κοντομίχος 2(12ρ.), Κωλέττης, Μποτσάκος 18(9ρ.), Ορφανίδης 11, Πρασόπουλος 5.

Hoopers(Τσεκούρας): Αντωνίου 9(11ρ.), Δημάκης 4(7ρ.), Καράλης, Λιόκας 13, Τσεκούρας, Χαραλαμπίδης 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Εξαιρετική η εμφάνιση των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο.