21/01/2024
Puronto Raptors 14 11 20 11 - 56 -
Flint Tropics 19 14 8 14 - 55 -

Μπότσας κορυφής!

Νικητές στο ντέρμπι κορυφής με τους Flint Tropics ήταν οι Puronto Raptors, χάρη σε μεγάλο καλάθι του Μπότσα 5" πριν το φινάλε. Η ομάδα του Καττή παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Δυναμικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα σημεία και με πρωταγωνιστές τους Τζανέτη, Β. Γκατζηρούλη και Χατζηνάκη να προηγούνται με 14-19. Για τους γηπεδούχους οι Ουζουνίδης και Μπότσας ήταν αυτοί που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση.

Οι Flint Tropics με πολυφωνία στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, έτρεξαν στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ένα σερί 0-10 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (14-29). Οι Puronto έβγαλαν σημάδια αντίδρασης στα τελευταία λεπτά με τους Κουλούρη και Μπότσα, έριξαν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (25-33) και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Παπαδόπουλο και Βασιλακόπουλο να βγαίνουν μπροστά, να τραβούν το κουπί στην επίθεση και να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους με 45-41. Οι φιλοξενούμενοι που"κόλλησαν" στην επίθεση, πήραν σκορ κυρίως από τους Β. Γκατζηρούλη και Χατζηνάκη.

Ένα σπουδαίο ματς παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με πολλές ανατροπές, συγκινήσεις και αγωνία μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος είχαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, με τους Μπότσα και Παπαδόπουλο να κάνουν τη διαφορά. Ο Τζανετης στα τελευταία λεπτά δήλωσε παρών και με μεγάλα σουτ έφερε τούμπα το ματς και έκανε το σκορ 53-55. Η μπάλα "έκαιγε" στα τελευταία λεπτά και ο Μπότσας με ολύμπια ψυχραιμία χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 56-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ουζουνίδης με 8 πόντους (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/43 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 15/28 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/33 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Puronto Raptors (Καττής): Βασιλακόπουλος 3 (1), Βουτσινός 3, Καττής 2, Κουλούρης 9, Μπελάλης 4, Μπότσας 15, Ουζουνίδης 8 (1), Παπαδόπουλος 12 (1), Σουλτάτης

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Β. Γκατζηρούλης 11, Σ. Γκατζηρούλης 3, Γράσσος, Καραντζής 6, Λιαροστάθης, Σκαμαντζούρας 3 (1), Τζανέτης 19 (3), Τσέκερης 8, Χατζηνάκης 5

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική εξέλιξη της αναμέτρησης και τα μεγάλα σουτ του Μπότσα στο τέλος.