11/02/2023
Boom Shakalaka 15 18 12 30 - 75 -
Brooklyn Nerds 14 11 15 13 - 53 -

Μπούρμπουλας από άλλο Πλανήτη!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Development2, η Boom Shakalaka πέτυχε τη 3η νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, καθώς επικράτησε των Brooklyn Nerds με σκορ 75-53. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιάννης Μπούρμπουλας με 41 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Αρμακόλας είχε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τη Boom μπροστά με βραχεία κεφαλή και σκορ 15-14. Ο Μπούρμπουλας πήρες εξ αρχής την ομάδα στις πλάτες του, πετυχαίνοντας 9 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Κοντορουχάς ηγήθηκε των προσπαθειών με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε ο Φορτσάτος(4π) με την καλή απόδοση του μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, κατέβασαν τον αντίπαλο στους έντεκα πόντους, είχαν τον Κυρίμη(7π) να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και με τον Μπούρμπουλα να προσθέτει ακόμη 9 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 33-25. Από την άλλη ο Αρμακόλας αποτέλεσε τον κύριο λόγο που οι Nerds κράτησαν τη διαφορά κάτω μονοψήφια επίπεδα.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη ποιοτικά για τους Brooklyn, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 12-15. Ο Φορτσάτος σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Κοντορουχάς, Νικολαΐδης και Αρμακόλας συμπλήρωσαν τα κομμάτια του επιθετικού παζλ των Nerds. Στην αντίπερα όχθη ο Μπούρμπουλας πιστός στο ραντεβού του με το αντίπαλο καλάθι πλήγωσε τον αντίπαλο με 9 πόντους. Η περίοδος τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 45-40

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς επικράτησαν με το εντυπωσιακό επιμέρους 30-13. Ο Μπούρμπουλας με τέσσερα εύστοχα σουτ τριών πόντων έπαιξε τον καθοριστικοτερο ρόλο, ώστε η Boom να πραγματοποιήσει την τρίτη νίκη σε τέσσερις να αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα της Development2 με σκορ 75-53, κρατώντας κατά αυτό τον τρόπο ζωντανό το όνειρο των Play-offs.

H Boom Shakalaka είχε 19/50 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 7/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/51 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 6/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα  και 8 λάθη .

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας): Μπούρμπουλας 41, Κοττέας 11, Κυρίμης 12, Μαρκουλης 8, Αλεφαντινός 3.

Brooklyn Nerds(Φορτσάτος): Αρμακόλας 15, Φορτσάτος 19, Ζαμάνης, Νικολαΐδης 4, Κοντορουχάς 10, Λουκάς Λιατόπουλος, Πανδής 3, Γιώργος Λιατόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Οι 41 πόντοι του Γιάννη Μπούρμπουλα!