24/06/2020
New York Pic-Knicks 8 25 8 8 - 49 -
Cosa Nostra 16 8 13 14 - 55 -

Μπρούστας και Cosa Nostra χάλασαν τα… σχέδια των New York Pic-Knicks

Στο παιχνίδι που είχε χαρακτήρα τελικού για τους New York Pic-Knicks, η Cosa Nostra με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Θανάση Μπρούστα (27π.) πέτυχε την έκπληξη, επικρατώντας με 55-49. Οι New York Pic-Knicks έβγαλαν μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι τους, δεν μπόρεσαν ποτέ να σταματήσουν τον Μπρούστα και πλήρωσαν ακριβά τις λάθος επιλογές τους στο φινάλε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνουν βήμα ανόδου στη Development.

Πολύ νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι New York Pic-Knicks, σε αντίθεση με την Cosa Nostra, η οποία έπαιζε χωρίς άγχος και αυτό έβγαινε στο παρκέ. Με σημείο αναφοράς την άμυνα ζώνης, οι φιλοξενούμενοι εγκλώβισαν τον αντίπαλο, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό κυρίως με τον Μπρούστα και προηγήθηκαν με 11-2. Αστοχία και κακές επιστροφές ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των New York Pic-Knicks, με την Cosa Nostra να συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (8-16).

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στη δεύτερη περίοδο. Έχοντας βελτιώσει αισθητά την άμυνα τους και με τους Τσαγκάρη – Δημητρέλο να δείχνουν το δρόμο στην επίθεση με μακρινά σουτ, οι New York Pic-Knicks απάντησαν με επιμέρους σκορ 14-2 και προσπέρασαν (22-18). Το μοναδικό ίσως πρόβλημα των γηπεδούχων ήταν ο περιορισμός του Μπρούστα. Ο παίκτης της Cosa Nostra ήταν ο μοναδικός κίνδυνος για την αντίπαλη αμυνα και αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει όρθια την ομάδα του με διαδοχικά γκολ-φάουλ (28-24). Αθανασίου και Τσαγκάρης, όμως είχαν διαφορετική άποψη και οι New York Pic-Knicks έκλεισαν το ημίχρονο στο +9 (33-24).

Η διαφορά άγγιξε διψήφια τιμή στην αρχή της τρίτης περιόδου (35-25), όμως από εκεί και πέρα οι New York Pic-Knicks έδειξαν να μένουν από λύσεις. Την ίδια στιγμή ο Μπρούστας συνέχισε να είναι ασταμάτητος στην επίθεση και η Cosa Nostra με υπομονή “μάζεψε” τη διαφορά (39-36). Μάλιστα, αν οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα θα μπορούσαν να έχουν πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, όμως αυτό δεν συνέβη. Οι New York Pic-Knicks έστω και δύσκολα διατήρησαν το προβάδισμα (41-37).

Η Cosa Nostra, πάντως, δεν πτοήθηκε και συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Με τον Μπρούστα να κάνει απίθανα πράγματα και τον Μούρτζη άξιο συμπαραστάτη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 15-2 και όχι μόνο μπήκαν μπροστά στο σκορ, αλλά ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (43-52), 4:40′ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με τέσσερις σερί πόντους του Αντωνόπουλου οι New York Pic-Knicks έδειξαν σημάδια αντίδρασης (47-52). Ο Ζαχαριάδης μείωσε στο τρίποντο (49-52) ένα λεπτό πριν το τέλος, ενώ ο Γονιδάκης από τα δύο ζευγάρια βολών αξιοποίησε μόλις τη μία βολή για να γράψει το 49-53. Παρόλα αυτά, η Cosa Nostra έβγαλε φοβερές άμυνες στο φινάλε και πανηγύρισε τη νίκη με 55-49.

Οι New York Pic-Knicks τελείωσαν το ματς με 21-70 σουτ (30%), εκ των οποίων 3-18 τρίποντα (16.7%), 4-11 βολές (36.4%), μάζεψαν 38 ριμπάουντ (11-27), μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Από την άλλη πλευρά, η Cosa Nostra είχε 22-63 σουτ (34.9%), εκ των οποίων 4-26 τρίποντα (15.4%), 7-16 βολές (43.8%), 44 ριμπάουντ (12-32), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 λάθη.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Δημητρέλλος 4, Αντωνόπουλος 9 (9ρ.), Βασιλείου, Μαργαρίτης, Νάννος 2, Αθανασίου 8, Ζαχαριάδης 8, Τσαγκάρης 12, Κοντογιάννης 6.

Cosa Nostra (Ράδης): Μούρτζης 8, Μπρούστας 27, Χατζησυμεώνιδης 4 (12ρ.), Καμπουράκης 7, Γονιδάκης 1, Αρβανίτης, Ζυγομαλάς 8 (19ρ.), Τζαχρίστας.

Τι μας άρεσε: Τι άλλο από την εμφάνιση του Θανάση Μπρούστα; Ήταν μία ομάδα μόνος του και τις περισσότερες φορές τα έβαζε με όλη την άμυνα των New York Pic-Knicks.