13/02/2022
Anonymous BC 10 13 21 16 - 60 -
Mpaloniakos 12 14 16 13 - 55 -

Μύρισε άνοδος στους Anonymous!

Αν και υπάρχει μπροστά ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος, οι Anonymous βρίσκονται ήδη αγκαλιά με την άνοδο στην Development League, καθώς για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισαν στο ντέρμπι κορυφής τον Μπαλονιακό με 60-55 στο κλειστό του Κολωνού και αύξησαν την διαφορά από τον αντίπαλο στους δύο βαθμούς, έχοντας και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Οι Anonymous ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ντέρμπι, καθώς με εύστοχες προσπάθειες των Στρίκου, Ουζουνίδη, Κώτσια και Δρακόπουλου, προηγούνταν με 8-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Γούλα και βοήθειας των Λαδιά, Καρατσαρέα και Κατσώνη, προσπέρασαν με 10-12!

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαλονιακός είχε διαρκώς το τιμόνι στα χέρια του και με νέους 6 πόντους του Γούλα, 5 του Λαδιά και 3 του Μπαμπούση, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-26. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Κώτσιας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι No Name επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 38-31, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 44-42, χάρη σε δύο τρίποντα του Κώτσια, 4 πόντους του Ντούφα και 4 του Ελευθεριάδη. Ο Μπαμπούσης με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γκρι στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ τον ακολούθησαν οι Δημητρόπουλος, Γούλας και Καρατσαρέας με 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 44-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Anonymous διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, δεν άφησαν τον αντίπαλο να πάρει κεφάλι στο σκορ και με δράστες στην επίθεση τους Ουζουνίδη (5π), Δρακόπουλο (5π) και Γαλανάκη (5π), έφτασαν στην τεράστια νίκη με 60-55. Δεν μπόρεσε ο Μπαλονιακός να πάρει ψυχολογία στα τελευταία λεπτά, ξέμεινε και από δυνάμεις, οπότε οι προσπάθειες των Καρατσαρέα (6π), Λάδια (4π) και Δημητρόπουλου (3π) δεν ήταν αρκετές για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 21/54 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/23 βολές, 13/40 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος των Anonymous ο Δρακόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/11 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Γούλας με 15 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Anonymous (Φιλαρτζής): Γαλανάκης 7, Στεφανάτος 3, Κώτσιας 12 (2), Ελευθεριάδης 5, Φιλαρτζής 4, Ουζουνίδης 13, Δρακόπουλος 8, Μπαλάσκας, Ντούφας 4, Στρίκος 4

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Λεβεντούρης 1, Δημητρόπουλος 6 (2), Γούλας 15 (1), Μπαμπούσης 8, Κατσώνης 2, Καρατσαρέας 10 (3), Λαδιάς 13

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!