13/02/2020
Wolves 19 13 11 25 - 67 -
Phoenix Bums 17 17 12 12 - 58 -

Μύρισε… Master League στους Wolves!

Αν και για τρία δεκάλεπτα βρίσκονταν σε θέση κυνηγού, οι Wolves με όπλο το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν των Phoenix Bums με 67-58 και μετά την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League είναι με το 1,5 πόδι στην Master League!

Χορταστικό και θεαματικό ήταν το ξεκίνημα του ντέρμπι, με τους Wolves να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 19-17, μετά από 7 πόντους του Δασκαλούδη, 4 του Φιλοκώστα και τρίποντα των Δρακοπούλου – Χαρακίδα. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Κοβάτσος και Μοίρας, με τον πρώτο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους Phoenix Bums να σφίγγουν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Λάσπα (6π), Μοίρα (5π) και Παλαμιδά (4π), πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-34! Η τριπλέτα Χαρακίδα (4π), Παπαευσταθίου (3π) και Κοπανάκη (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μοίρας έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Λάσπα, διατήρησαν τους Αλήτες μπροστά στο σκορ με 42-46. Από κοντά ακολουθούσαν οι “Λύκοι” και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Φιλοκώστα να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 7 πόντους και τον Παπαευσταθίου να βάζει ένα τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 42-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Πετρόπουλου – Τύρου έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Κοπανάκη (10π), Χαρακίδα (7π), Δασκαλούδη (4π) και Καρατζά (4π) να πετούν φωτιές, έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 67-58! Κόλλησαν σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία λεπτά οι Phoenix Bums, με τους Μοσκόφογλου και Λάσπα να ξεχωρίζουν με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 21/45 δίποντα και 6/14 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 20/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Κορυφαίος των Wolves ο Κοπανάκης με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Μοίρας με 16 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Wolves (Τύρος – Πετρόπουλος): Δασκαλούδης 13 (1), Καρατζάς 4, Φιλοκώστας 11 (1), Μαρσέλος, Παπαευσταθίου 6 (1), Χαρακίδας 15 (2),  Δρακόπουλος 3 (1), Κοπανάκης 15

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 11, Καδάς, Παπαντωνίου, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 16 (2), Παλαμιδάς 5, Κοβάτσος 11, Αβαρκιώτης, Λάσπας 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε των Wolves!