22/10/2022
Μίνωες 21 11 4 17 - 53 -
Valhalla Phantoms 16 16 16 3 - 51 -

Μυθική ανατροπή από τους Μίνωες!

Με τρομερή ανατροπή ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Μίνωες, καθώς, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 36-50 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, κατάφεραν να κερδίσουν τους Valhalla's Phantoms με 53-51 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στην Evolution League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Μίνωες στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κυριακοπούλου, 5 του Γιαννακόπουλου, 4 του Γκατζιά και τρίποντο του Παγώνα, βρέθηκαν δύο φορές στο +8 και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 21-16. Ο Μακρής με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Κρινής και 3 ο Σαμπάνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Valhalla's Phantoms ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με νέους 6 πόντους του Μακρή και 4 του Κρινή, προσπέρασαν με 24-30, 2:30 για την ανάπαυλα. Ξύπνησαν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τρίποντα των Άρη Αλεξόπουλου και Κυριακόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 32-32!

Γερές βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα έριξε η παρέα του Γεωργακά στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με νέους 6 πόντους του Κρινή και 4 του Παντελεάκη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 34-48. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 36-48, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Μινώων ο Μάρκος, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Κυριακόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 36-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αφού με 6 πόντους του Παπαστάμου, 5 του Παγώνα και 4 του Γιαννακόπουλου, έκαναν το 36-50, 53-51, φεύγοντας με μια σπουδαία νίκη από το ΣΕΦ. Μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά ο Παπαναγιώτου με 3 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 8/33 δίποντα και 8/42 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 βολές, 22/51 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp για τους Μίνωες ο Κυριακόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 3/4 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Μακρής με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Μίνωες (Παπαστάμος): Βλάχος, Αλεξόπουλος Ν. 2, Αλεξόπουλος Α. 3 (1), Κυριακόπουλος 14 (2), Δημόπουλος 2, Παγώνας 8 (2), Γιαννακόπουλος 10 (2), Μάρκος 2, Πατίρης, Παπαστάμος 8 (1), Τερζάκης, Γκατζιάς 4

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Μακρής 16, Κρινής 14, Παντελεάκης 4, Παπαναγιώτου 5, Φιλιππής, Κότσιρας 2, Δρόσος 1, Γεωργακάς 2, Σαμπάνης 3, Πάσχος 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!