08/03/2022
Buzzer Eaters 11 14 12 22 - 59 -
Collectors 7 19 10 20 - 56 -

Μυθιστορηματικός Γιάννης Ζαννιάς !

Στο κλειστό του ΣΕΦ για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Buzzer Eaters πραγματοποίησαν νίκη- ανόδου στη Master League  , καθώς επιβλήθηκαν στις λεπτομέρειες των Collectors με σκορ 59-56 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Ζαννιά  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν το προβάδισμα με πέντε αναπάντητους πόντους , 5-0 , η παρέα του Αγγελομάτη αντέδρασε και με ένα σερί 0-7 προσπέρασε με δύο , 5-7 , για να έρθει η απάντηση των γηπεδούχων με το ίδιο ακριβώς νόμισμα , καθώς με ένα δικό τους 6-0 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων , 11-7  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ζανιάς και Ρίζος με 4 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη οι Κυριάκου και Παπασπύρος είχαν από 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι πρωτοπόροι του ομίλου μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα , καθώς άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους έντεκα πόντους , 21-10 , οι Collectors με τον Κυριάκου να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου μείωσαν στον έναν , 23-22 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-4 οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 25-26  . Ο Ζαννιάς πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κυριάκου είχε 8 .

Στη τρίτη περίοδο οι σκληροτράχηλοι Collectors αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους , 25-30 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με έναν , 31-30 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει μπροστά με 37-36 . Ο Κώτσης  πέτυχε 6 πόντους , ενώ 4 είχε ο Κυριάκου .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο .Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έξι πόντους διαφορά , 50-44 , οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ , 51-52 και 53-56 , με τους Buzzer να πραγματοποιούν εκπληκτικό φίνις , καθώς με ένα σερί  6-0 κατέκτησαν μια δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 1 με σκορ 59-56  . Πρώτος σκόρερ ο εκπληκτικός Ζαννιάς με 11 πόντους , ενώ ο Κυριάκου είχε 7 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζαννιάς  με 23 πόντους , 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Κυριάκου  είχε 22 πόντους , 13 ριμπάουντ και 1 κόψιμο .

Οι Buzzer Eaters είχαν  19/42 δίποντα , 6/24 τρίποντα , 3/12 βολές , 38 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  5 κλεψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Collectors   είχαν 15/38 δίποντα , 4/26 τρίποντα , 14/27 βολές , 49 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 6 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 10 λάθη .

Buzzer Eaters (Ζαννιάς):  Γιάννος 5 , Ρίζος 9 , Χαραλαμπόπουλος ,   Ζαννιάς 23 , Δεδεμάδης 2 , Κώτσης 13 , Δρούγκας 5 , Λιγνός 2 .

Collectors(Αγγελομάτης) : Παπασπύρος 13 , Λαγός 1 ,  Αλέξανδρος Τσατσάνης 2 , Αγγελομάτης , Παναγιώτης Τσατσάνης 8 , Χαραλαμπόπουλος 3 , Κλεισούρας , Κυριάκου 22 , Κονδύλης 7 , Σηβέριος , Βλαχογιάννης   .

Τι μας άρεσε : Η μπασκετική ραψωδία του Γιάννη Ζαννιά !