14/10/2023
Myrmidons BC 15 14 15 16 - 60 -
Airμπωλ 6 16 6 12 - 40 -

Μυρμιδόνες για γούστα!

Με φοβερή εμφάνιση το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό της ζωφριάς, οι Myrmidons BC έκαναν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development 2 επικρατώντας με 60-40 τους μαχητικούς Airμπωλ.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, καθώς από την αρχή ήθελαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. Αυτό τους βγήκε και πήραν μια διαφορά 9 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ να βρίσκεται στο 15-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πράγματα ισορρόπησαν, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο παρκέ με περισσότερο πάθος και παίζοντας με πιο ορθολογική επίθεση, κατάφεραν να σκοράρουν 16 πόντους με τον εκπληκτικό Δαλίτσικα να σκοράρει 6 πόντους. Παρ'όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα τους χάρις τους Νιωτάκη (7π) και Βενέτη (5π) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29-22.

Παρόμοιο με την αρχή ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Μυρμιδόνες να θέλουν να καθαρίσουν το ματς από νωρίς. Θωμόπουλος και Μπούντας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με 3 πόντους έκαστος και έστειλαν τη διαφορά στο +16.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που έπρεπε να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν διατηρήσουν ότι είχαν χτίσει σε όλο το παιχνίδι. Και έτσι έγινε, με τους Airμπωλ να μην μπορούν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, οι Μυρμιδόνες έφυγαν με μια σπουδαία νίκη από το κλειστό της Ζωφριάς με 60-40.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπούντας με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ραπτοδήμος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθοι και 1 κλέψιμο.

Οι Myrmidons BC είχαν 7/11 βολες, 13/42 δίποντα και 9/35 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/11 βολές, 13/42 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 7 κλεψίματα και 11 λάθη.

Myrmidons BC (Πετρόπουλος): Βενέτης 9, Γαββαρης 4, Θωμάς 3, Θωμόπουλος 11 (3), Μπούντας 8 (1), Νιωτάκης 8 (2), Πετρόπουλος 2, Ραχωβίτσας 5 (1), Σιμωνετάτος 2, Τσιμής 8 (2).

Airμπωλ (Μπιλάλης): Δαλίτσικας 12, Κοσκινάς 2, Μπιλάλης, Οργίνος 8 (2), Παπαδάκης, Ραπτοδήμος 9 (2), Σαπεράς 9.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των γηπεδούχων!