29/09/2021
Griffins 11 15 13 22 - 61 -
ReTirees 9 22 19 8 - 58 -

«Μυθική» ανατροπή και πρώτη νίκη για τους Griffins!

«Τρέχοντας» ένα επιμέρους 17-2 στα τελευταία λεπτά, οι Griffins πήραν μία δύσκολη νίκη κόντρα στους Retirees με 61-58 κάνοντας σεφτέ στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες άστοχες. Οι Griffins, με τους Τσάκαλη και Ρομποτή να σημειώνουν από 4 πόντους, προηγήθηκαν με 11-9. Για τους Retirees, 3 πόντους έβαλε ο Στόλης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αθηναίος, Τσιρίδης και Τσιλάβης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στο σκορ. Οι Retirees με τους Αθηναίο, Στόλη και Τσιλάβη να το βλέπουν… «βαρέλι» έτρεξαν ένα επιμέρους 22-15 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-26. Για την ομάδα του Χρόνη, 5 πόντους πρόσθεσε ο Νίκος Τσάκαλης.
Η κυριαρχία των Retirees συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Τσιρίδη να σημειώνει 6 πόντους και να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παρκέ, οι «συνταξιούχοι» έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 19-13 και προηγήθηκαν με 11, 50-39. Για τους Griffins, 4 πόντους σημείωσε ο Ρομποτής.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ όλα έδειχνα πως είχαν κριθεί, έγιναν τα πάνω κάτω στο ματς. Οι Retirees, προηγήθηκαν με 12, 56-34 3 λεπτά πριν λήξη το ματς ωστόσο δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» την νίκη. Ο Στέφανος Κοτσόλης τα έκανε όλα, ο Ρομποτής έβαλε τεράστιο τρίποντο και η ομάδα του χρόνου έκανε σεφτέ στην Ελίτ, νικώντας με 61-58 τους Retirees που έμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Στέφανος Κοτσόλης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Πλεξουσάκης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Griffins είχαν 25/67 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 5/15 βολές. Πήραν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Retirees είχαν 26/65 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.
Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 5, Κοτσόλης 14, Καβακάκης, Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 7, Κελεπούρης, Βρέλλης 8, Τσάκαλης 10, Ρομποτής 17.
Retirees (Κουσούλης): Σαρρής, Μαθιουδάκης 4, Γιαμαίος 4, Αθηναίος 8, Στόλης 10, Πλεξουσάκης 8, Τσιρίδης 11, Παπαγιάννης, Τσιλάβης 13.
Τι μας άρεσε: Η ανατροπή που έκαναν οι Griffins!
Τι δεν μας άρεσε: Η καθίζηση των Retirees!