29/06/2021
Black Mamba 12 9 29 23 - 72 -
Limoges 20 26 25 17 - 88 -

Αυτή ναι, ήταν Limoges!

H Limoges παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ επιβλήθηκε εύκολα με 88-72 του Black Mamba και έκανε το 2/2 στο Summer League. Αντίθετα, χωρίς νίκη παρέμεινε η ομάδα του Βαμβακάρη.

Από την πρώτη περίοδο, η Limoges μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με τον Κώστα Δαβιλά να σημειώνει 9 πόντους, προηγήθηκε με το τέλος του δεκαλέπτου με 20-12. Για τους τυπικά γηπεδούχους, μόνος στην επίθεση έπαιζε ο Θοδωρής Μπολοτάκης που σημείωσε 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Limoges πάτησε το γκάζι και δεν ξαναγύρισε ποτέ πίσω. Με τον Χρήστο Μπιλή να οργιάζει σημειώνοντας 10 πόντους (3/3 τρίποντα) οι Γάλλοι έτρεξαν ένα επιμέρους 26-8 σερί και έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 26, 46-20. Για το Black Mamba, που δεν είχε δυνάμεις να ακολουθήσει, 5 πόντους έβαλε ο Φραγκίσκος Βαμβακάρης.

Στο τρίτο παιχνίδι, οι άμυνες χαλάρωσαν. Με την διαφορά να βρίσκεται σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες μας χάρισαν όμορφο θέαμα με πλούσιο σκορ. Αυτό αποτυπώνεται και στο 29-25 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Black Mamba. Μπολοτάκης από την μία με 12 πόντους και Καραμούζας από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν διαδικαστικά. Αυτό που κατάφερε το Black Mamba ήταν να μειώσει στο σκορ σε 88-72. Οι γηπεδούχοι, θα παλέψουν για την πρώτη τους νίκη με τους Milwaukee Sucks την επόμενη αγωνιστική, ενώ στο ντέρμπι κορυφής η Limoges θα κοντραριστεί με τους Gladiators!

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κώστας Δαβιλάς με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Μπολοτάκης με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 λάθη 2 κλεψίματα και 4 ασίστ.

Συνολικά το Black Mamba είχε 29/68 εντός πεδιάς, 6/18 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 31 ριμπάουντ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα, μοίρασε 14 ασίστ κάνοντας και 16 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 34/74 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Black Mamba (Βαμβακάρης): Στεφάνου 3, Κωνσταντίνου 7, Παζιάνος, Μπολοτάκης 28, Μουσέτης 13, Βαμβακάρης 10, Δέδες 11.

Limoges (Ευρυπιώτης): Συρόγλου 5, Σιφναίος 17, Δαβιλάς 13, Μπραντίτσας 5, Σαμπάνης 8, Σταμάτης 7, Μπιλής 16, Καραμούζας 11, Βασιλόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Υπήρχαν φάσεις που η Limoges έκρυψε το τόπι!