13/09/2021
Beer Team 16 18 17 13 10 74 -
Draft Fathers 22 15 7 20 5 69 -

Ναι! Η Beer Team κερδίζει σε πρεμιέρα Κυπέλλου!

Σε ένα παιχνίδι ευκαιρία και για τις δύο ομάδες να πειραματιστούν, η Beer Team επικράτησε των Draft Fathers με 74-69 στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ και οι δύο ομάδες έπαιξαν στην παράταση με τέσσερις παίκτες! Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Beer Team σε πρεμιέρα κυπέλλου, ενώ οι Draft Fathers που σήκωσαν το Summer ήταν μια εντελώς διαφορετική ομάδα.
Καλύτερο ξεκίνημα για τους Draft Fathers, οι οποίοι μετά το αρχικό 6-4 (3′) πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν για το 6-16 (7′). Η Beer Team αντέδρασε, βρήκε στόχο από τα 6,75 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-22 για τους φιλοξενούμενους. Ο Θεοδοσόπουλος είχε οχτώ πόντους για την Beer Team και ο Καταγάς έξι, ενώ για τους Draft Fathers ο Ρούσσος είχε δέκα πόντους.
Στην δεύτερη περίοδο η Beer Team παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα και μείωσε στον πόντο, 21-22 (13′). Οι Draft Fathers ανέκαμψαν και ανέβασαν πάλι τον δείκτη της διαφοράς υπέρ τους (21-29, 16′), αλλά πάλι απάντησε η Beer Team και το ημίχρονο την βρήκε πίσω με 34-37. Ο Καταγάς ξεχώρισε με οχτώ πόντους για τους γηπεδούχους, ο Σαβιολάκης είχε πέντε και ο Ρούσσος τέσσερις για τους Draft Fathers.
Καλύτερη παρουσιάστηκε η Beer Team στο ξεκίνημα της επανάληψης και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από τους Draft Fathers με 42-41 (25′). Με τον Λαγουτάρη να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση το δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 17-7 και την Beer Team να είναι μπροστά με 51-44. Ο Λαγουτάρης είχε έξι πόντους για την Beer Team, ενώ ο Ρούσσος τέσσερις για τους Draft Fathers.
Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με την Beer Team να διατηρεί το προβάδισμα της και το σκορ να γίνεται 56-49 (35′). Σε αυτό το σημείο ο Σαβιολάκης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, οι Draft Fathers έμειναν με τέσσερις παίκτες στο παρκέ και φάνηκε να πηγαίνει καλύτερα το παιχνίδι έτσι καθώς ισοφάρισαν (56-56, 36′) και δεν άφησαν την Beer Team να αντιδράσει. Το ματς έληξε 64-64 με 1/2 βολές του Θεοδοσόπουλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι το ματς πήγε παράταση. Ο Λαγουτάρης αποβλήθηκε και εκείνος με πέντε φάουλ πριν την λήξη του παιχνιδιού και έτσι επανήλθε η αριθμητική ισορροπία. Οι Μαυράκης και Καταγάς είχαν από τρεις πόντους για την Beer Team, ο Ρούσσος καλύτερος των Draft Fathers με 13 πόντους.
Στην παράταση οι ομάδες ήταν άστοχες, με την κούραση να είναι εμφανείς. Το ματς ήταν ισόπαλο μέχρι τα μισά της παράτασης, 69-69 (43′), όμως από εκείνο το σημείο οι Draft Fathers δεν βρήκαν πάλι στόχο και η Beer Team με πέντε αναπάντητους πόντους πήρε την νίκη με 74-69. Ο Θεοδοσόπουλος ξεχώρισε για τους νικητές με πέντε πόντους, ενώ ο Μαστορόπουλος πέτυχε και τους πέντε πόντους της ομάδας του στην παράταση.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 27 πόντους έχοντας 10/19 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/13 βολές, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ. Ο Ρούσσος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 31 πόντους έχοντας 6/8 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα!
Συνολικά η Beer Team είχε 10/19 βολές, 20/48 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Draft Fathers είχαν 13/22 βολές, 16/47 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ.
Beer Team (Μαυράκης): Βασιλικός 8 (5ρ), Φίκαρης, Λαγουτάρης 9 (5ρ 4ασ), Θεοδοσόπουλος 27 (18ρ), Μαυράκης 10 (2τρ 11ρ), Καταγάς 20 (6).
Draft Fathers (Μαστορόπουλος): Μουζακίτης 7 (6ρ), Σαβιολάκης 12 (3τρ 8ρ), Μαστορόπουλος 18 (7ρ), Μπαρδούλης 1 (15ρ), Ρούσσος 31 (5τρ 7ρ).
Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι των δύο ομάδων.