26/04/2024
Beer Team 11 11 14 19 - 55 -
Ραμολιμέντα 11 20 11 15 - 57 -

Κύριε Νάκο βρήκατε το λιμάνι σας!

Με τον Ηλία Νάκο να τραβάει... κουπί επιθετικά για τα Ραμολιμέντα, οι "μωβ" κέρδισαν τη Beer Team με τελικό σκορ 55-57 στο ΓΣΠ, για την Development κατηγορία της διοργάνωσης.

Ο Μάριος Μαυράκης έβαλε ένα τρίποντο στο ξεκίνημα, ο Θεοδοσόπουλος έκανε όλα τα... υπόλοιπα και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περιφερειακό σουτ απο τον Τσαφαντάκη, ο Χασιώτης είχε υπομονή στο επιθετικό κομμάτι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισορροπημένο 11-11. Ο Τάσος ο Καλπακίδης μπήκε στο παρκέ, βοήθησε σε άμυνα και επίθεση, με το ίδιο να κάνει και ο Νάκος από την άλλη! Με τα coast to coast που έκανε και τη διάθεση που έβγαλε, άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τα Ραμολιμέντα να μπαίνουν στο ημίχρονο μπροστά με 22-31.

Ο Ανδρόνικος από τη μία με τον καλό έλεγχο της μπάλας και ο Μπονώρης από την άλλη με το καλό σουτ μέσης απόστασης που έχει ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο! Οι παίκτες των δύο ομάδων μπήκαν με μπόλικη όρεξη στο παρκέ, με το δεύτερο ημίχρονο να φαίνεται... φωτιά! Ο Γιαπιτζάκης έβαλε ένα τρίποντο και έκοψε τη φορά των γηπεδούχων, με το τρίτο μέρος του αγώνα να κλείνει στο 36-42 για "Μέντα"! Ο Μαυράκης άνοιξε την... κάνουλα και δε σταματούσε να πυροβολεί από τα 6.75, με τη Beer Team να πάει να... κλέψει τον αγώνα αλλά να μην τα καταφέρνει, με τα Ραμολιμέντα να επικρατούν εν τέλει με τελικό σκορ 55-57!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Νάκος με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Αδρόνικος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης): Μαυράκης Α. 4, Μαχαλιάς, Ανδρόνικος 15, Θεοδοσόπουλος 6, Τζατζαράκης 5, Κρεκούκης 4, Μαυράκης Μ. 12, Καλπακίδης 9.

Ραμολιμέντα (Τσαφαντάκης): Δεδεμάδης 3, Μπονώρης 4, Τσαφαντάκης 6, Νάκος 20, Αλεξίου 14, Χασιώτης 2, Γιαπιτζάκης 3, Καραχρήστος 1, Ράλλης 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!