20/10/2023
Ναυάγια 16 13 19 9 - 57 -
Beer Team 8 13 14 12 - 47 -

Nαυάγια on fire!

Στο κλειστό του Μαζαράκης, για το πρωτάθλημα της Development, τα Nαυάγια  πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, αφού κέρδισαν 57-47 τη Beer Team.

Tα Ναυάγια μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Τσιμπέρη και 3 του Καραβασίλη, κατάφεραν να βρεθούν μπροστά μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 16-8. Για τη Beer Team, o μόνιμος κίνδυνος, ήταν ο Κρεκούκης με 2 πόντους και ο Μεταξάς με 3.

Οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν παραγωγικές, με τους γηπεδούχους ελαφρώς καλύτερους, καθώς με τους 9 πόντους του Τσιμπέρη και 3 του Karadere,  είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια, βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 8 πόντους. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν καλάθια με τους 3 πόντους του Ανδρόνικου και 2 πόντους του Τζατζαράκη. Λήξη δευτέρου δεκαλέπτου 29-21

Αρχή δευτέρου ημιχρόνου, με τα Ναυάγια, να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένα να πάρουν το δεύτερο ροζ φύλλο τους, αφού με τους 9 πόντους του Τσιμπέρη και με τους 2 πόντους του Karadere, κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά, στους 13 πόντους, με ένα επιμέρους 19-14!. Στην αντίπερα όχθη, η Beer Team, δεν ήταν καλή, δεν έβρισκαν χώρους επιθετικά και με κακές επιστροφές στην άμυνα, έβλεπαν τη νίκη να απομακρύνεται . Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 48-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, άνοιξαν οι άμυνες και τα Ναυάγια πήραν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, καθώς επικράτησαν της Beer Team με 57-47.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/30 βολές, 9/31 δίποντα και 7/28τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, 2 τάπες και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/29 βολές, 9/39 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, 3 κοψίματα και έκαναν 11 λάθη

Betsson mvp για τα Ναυάγια,   ο Τσιμπέρης με 27 πόντους. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, είχε 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 1 λάθος. Πολυτιμότερος της Beer Team, ο Ανδρόνικος  με 13 πόντους. Πήρε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και έκανε 2 λάθη.

Ναυάγια (Νέζης): Karadere 9, Ασημακόπουλος 1, Βεντούρης 5, Καραβασίλης 9, Καραμπεσίνης 2, Νέζης 2, Νομικός, Τσιμπέρης 29, Χωριανόπουλος

Beer Team (Ανδρόνικος): Ανδρόνικος 13, Γρατσίας, Θεοδοσόπουλος 5, Κρεκούκης 6, Μαρφαντάς, Μάριος Μαυράκης 9, Ανδρέας Μαυράκης 4, Μαχαλιάς 1, Μεταξάς 4, Τζατζαράκης 5

Τι μας άρεσε: Η επιθετική ικανότητα του Τσιμπέρη!