15/02/2024
Green Rose BC 9 13 9 14 - 45 -
Ναυάγια 12 12 14 10 - 48 -

"Ναυάγησε" το Ρόδο!

Τρομερά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση στο ΓΣΠ το βραδάκι της Πέμπτης, με τα Ναυάγια να παίρνουν τη νίκη απέναντι στο Green Rose στις λεπτομέρειες και με σκορ 45-48.

Ομαδικές προσπάθειες, ρυθμός και όλα τα δείγματα που πήραμε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν εξαιρετικά! Καριατλής και Ασημακόπουλους ανακάτεψαν την... τράπουλα για τα Ναυάγια, ενώ Τριτάκης και Κανίνιας με ενέργεια και μυαλό αντίστοιχα ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 9-12. Ο Θωμάς έδωσε μεγάλες μάχες, στις περισσότερες βγήκε κερδισμένος, αλλά από την άλλη πλευρά ο Τριανταφυλλόπουλος απάντησε άμεσα και το Rose επέστρεψε για τα καλά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-24 για Ναυάγια.

Το "Πράσινο Ρόδο" έκανε την προσπάθειά του να πλησιάσει, αλλά τα Ναυάγια έτρεχαν συνεχώς και άνοιγαν τον ρυθμό, με τους Καριατλή και Καραμπεσίνη να νιώθουν άνετα στο ανοιχτό γήπεδο και να κρατούν τη διαφορά σταθερά στους 4-6 πόντους, με το δεκάλεπτο να βρίσκει ξανά μπροστά τα Ναυάγια με σκορ 31-38. Η διαφορά αυτή εννοείται δεν ήταν ασφαλείας όπως ήταν και ξεκάθαρο και ότι το Rose θα πιέσει για την ανατροπή, μόνο που αυτή δεν ήρθε, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Ροζάκη και υπολοίπων γηπεδούχων, με τα Ναυάγια να κλείνουν το αγώνα με τη νίκη και σκορ 45-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ασημακόπουλος με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λώλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/41 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 8/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη.

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 2, Βαχαβιώλος 5, Κανίνιας 8, Κόσσυφας 2, Λώλος 10, Μουτζούρης 5, Νικολακόπουλος, Παπαζήσης, Ροζάκης, Τριανταφυλλόπουλος 5, Τριτάκης 4, Χριστοδουλάκος 4.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Ασημακόπουλος 4, Θωμάς 1, Καδαβασίλης 8, Καραμπεσίνης 15, Καριατλής, Νέζης 10, Χρονόπουλος 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!