22/09/2019
Ναυαγοί 22 19 29 15 - 85 -
Kavlanta Hawks - 16 8 4 - 28 -

Ναυαγοί με… Ferrari!!

Η διαφορά δυναμικότητας των Ναυαγών με τους Kavlanta Hawks ήταν μεγάλη. Σαν να βλέπετε κανονικούς… ναυαγούς με Ferrari και πούρα, σε βίλες με πισίνα, απέναντι σε… κοινούς θνητούς! Όπως καταλαβαίνετε, η ομάδα της Master League δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να «καθαρίσει» από νωρίς τους «νέους» και το 85-28 «μιλάει» από μόνο του, δίνοντάς της τη δεύτερη νίκη στον 11ο όμιλο του Basketaki Cup.

Για να μπείτε στο κλίμα της αναμέτρησης, θα αναφέρουμε ότι στην πρώτη περίοδο οι Hawks δεν βρήκαν χώρους να σουτάρουν με άνεση, αστόχησαν και σε όσες βολές είχαν ευκαιρία να πετύχουν και έτσι έμειναν «άσφαιροι», με τους NAVS να κάνουν ό,τι θέλουν και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 22-0 από τα σουτ των Βλάχου, Ζορμπά, Αθανασίου, Αγγελογιαννόπουλου και Καραμποΐκη.

Η επίθεση των Kavlantων συνήλθε στη δεύτερη περίοδο και οι Παπούλιας, Παναγιώτου, Ιωαννίδης, Νάστος έβαλαν 16 πόντους, αλλά στην άμυνα δεν ήταν εύκολο να ανταποκριθούν και να αλλάξουν τα δεδομένα, οπότε οι Ναυαγοί κράτησαν ψηλά τη διαφορά τους, με Κουτσουρή, Νακόπουλο, Βλάχο, Ψαλιδόπουλο και Αθανασίου να διαμορφώνουν το 41-16 στο ημίχρονο.

Εκεί που ξέφυγαν οι «κίτρινοι» ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού πάτησαν κι άλλο γκάζι, με τους Βλάχο, Αθανασίου να μη χάνουν μονομαχία κάτω από το καλάθι και τους Ζορμπά, Αγγελογιαννόπουλο, Νακόπουλο να κάνουν τις υπόλοιπες δουλειές, για το επί μέρους 29-8 που έφερε το 70-24 του 30ου λεπτού, έχοντας από πλευράς Χωκς τους Αναστασίου, Παπαδημητρόπουλο, Μπιρμπιλή να προσπαθούν να δείξουν ότι δεν τα παρατάει η ομάδα τους.

Παρόλο που η απόσταση ήταν μεγάλη, οι Ναυαγοί δεν σταμάτησαν το τρέξιμο στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Χατζηιωσήφ, Ζορμπάς έδωσαν τις απαραίτητες βοήθειες στους Βλάχο, Αθανασίου, για να φτάσει το σκορ στο 85-28, με τους «Καυλάντες» να μην αντέχουν να πιέσουν περισσότερο και να μένουν με 4 πόντους σε εκείνο το διάστημα, περιμένοντας πλέον να βρουν απέναντί τους ομάδες της δικής τους κατηγορίας.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Αθανασίου με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τους Χωκς ξεχώρισε ο Χρήστος Παναγιώτου με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «κίτρινοι» είχαν 30/52 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 7/16 βολές, 61 ριμπάουντ (20-41), 20 ασίστ, 19 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «γκρι» να τελειώνουν το ματς με 8/42 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/10 βολές, 30 ριμπάουντ (1-29), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Βλάχος 24, Αθανασίου 22, Αγγελογιαννόπουλος 9 (1), Ζορμπάς 8 (2), Νακόπουλος 7 (10 reb), Ψαλιδόπουλος 6 (1), Καραμποΐκης 5 (1), Χατζηιωσήφ 2 (10 reb), Κουτσουρής 2

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Παναγιώτου 7 (1), Νάστος 6, Ιωαννίδης 5 (1), Παπαδημητρόπουλος 4, Μπιρμπιλής 3 (1), Τζώρτζης 2, Αναστασίου 1, Παπούλιας 2, Ντέμος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ότι οι NAVS δεν σταμάτησαν να παίζουν το μπάσκετ τους, παρότι η διαφορά είχε ξεφύγει και έδειξαν ότι έχουν και φέτος όρεξη για ωραία πράγματα.