10/04/2024
Indians 10 16 11 21 - 58 -
Nea Tripodokratia 18 14 19 9 - 60 -

Η Tripodokratia δίκαια στο Final Four!

Έπειτα από ακόμα ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα στις 2 ομάδες, η Nea Tripodokratia πήρε και το δεύτερο παιχνίδι με σκορ 58-60 απέναντι στους Indians και προκρίθηκε στο Final 4 της Evolution!

Ο πολυδιάστατος Μπίτσος ήταν σχεδόν παντού στην επίθεση των φιλοξενούμενων,με τον Κόλτηρη αν και αρκετά άστοχο στο πρώτο διάστημα, να βοηθά αρκετά. Ο... τρελός ρυθνος που προσπάθησαν να επιβάλουν οι "λευκοί" βρήκε άμεσα απάντηση από τον Αθανασιάδη, με τον σουτέρ των Indians να βάζει 2 τρίποντα και να μειώνει στο 10-18. Οι Indians ήταν αρκετά καλοί στη συνέχεια. Οι Μπακάλης και Μητσάκος έδωσαν τις λύσεις απέναντι στη συνθέτη άμυνα της παρέας του Γιαννίρη, ο οποίος όμως στη συνέχεια εκτέλεσε για 3, με την Nea Tripodokratia να περνά ξανά μπροστά και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο 26-32 μπροστά.

Ο Μπίτσος συνέχισε να κάνει τα... δικά του, έδειξε την ποιότητά του, με την μπάλα να γυρνάει εξαιρετικά στην επίθεση της παρέας του. Ο Μπακάλης απάντησε με καλές άμυνες, με συνεχή deflections και κλεψίματα, σκοράροντας παράλληλα στο ανοιχτό γήπεδο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 37-51, με την πρόκριση πλέον να βρίσκεται για τα καλά στα χέρια των φιλοξενούμενων. Η αλήθεια είναι πως δεν έφυγε ποτέ! Η διαφορά δε διατηρήθηκε, δεν έφυγε όμως ποτέ η υπόθεση πρόκριση από τη μεριά της Νέας Τριποντοκρατίας, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με τη νίκη παράλληλα, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 58-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μπίτσος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους Indians ξεχώρισε ο Στέλιος Μπακάλης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Indians (Μηνάς): Ελευθεριάδης 15, Μητσάκος 6, Μπακάλης 14, Μπαλτάς 5, Πολύζος 11, Πουλοκέφαλος 7.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Αμανατίδης 9, Βαλαμβάνος 2, Βασιλάκος 4, Βενέτης 4, Γιαννίρης 6, Ζαβιτσάνος 4, Κόλτηρης 8, Κουρούμαλος, Μπίτσος 14, Πανταζής 9.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!