15/09/2023
Kavlanta Hawks 14 13 8 12 - 47 -
Circle BC 6 11 6 14 - 37 -

Νέα αρχή για τους Kavlanta Hawks!

Με αρκετά νέα πρόσωπα παρουσιάστηκαν οι Kavlanta Hawks στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Development League, επικρατώντας εύκολα της αγνώριστης Circle με 47-37 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τον Πέτσα να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 8 πόντους, οι Kavlanta Hawks πήραν ικανοποιητικό προβάδισμα 8 πόντων στο ξεκίνημα της συνάντησης, 14-6. Ο Μανσόλας με 4 πόντους και ο Μπακόπουλος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κίτρινους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, να φτάνουν μέχρι και στο +12, και τελικά με 4 πόντους του Τζώρτζη και τρίποντα των Βλασταρίδη - Βιδάλη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 27-17. Την Circle κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Χατζηγιαννίδης και Μανσόλας με 4 πόντους έκαστος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η τρίτη περίοδος του παιχνιδιού, εκεί όπου με δίποντα των Τζώρτζη, Βιδάλη, Πέτσα και Πεντάρη, τα "Γεράκια" διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά, 35-23. Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η παρέα του Μιχάλη Αλεξόπουλου να βρει ρυθμό, με τον Μανσόλα να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Μπακόπουλο 2. Σκορ τρίτης περιόδου 35-23!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Πέτσα, Βιδάλη, Βλασταρίδη και Νικολάου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-37. Για την Circle στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπακόπουλος, Μανσόλας και Καλούδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 16/37 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 14/39 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Circle ο Μανσόλας με 15 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 5/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Ασημακόπουλος 2, Βιδάλης 13 (1), Βλασταρίδης 5 (1), Καλεντζάκης, Καραμήτσος 2, Κολυβάς 1, Μπόικο, Νικολάου 2, Πέτσας 12, Πεντάρης 2, Τζώρτζης 8

Circle (Αλεξόπουλος): Δόβας, Ζαφειρόπουλος, Ζυγούρης 2, Καλούδης 2, Μανσόλας 15 (1), Ματσούκας, Μπακόπουλος 9 (1), Τουμπανάκης 3, Παπαχρήστου, Τσουμέτης, Χατζηγιαννίδης 6

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Kavlanta Hawks!