09/01/2023
Brazzers 13 21 21 10 - 65 -
Harlems 13 13 11 20 - 57 -

Νέα αρχή για τους Brazzers!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν για το 2023 οι Brazzers στην Elite League by Betsson, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Harlems με 65-57 στο Athens Sports Hall και επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο μήνες, κλείνοντας έτσι με χαμόγελα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13. Ο Μπάρμπας με δύο τρίποντα και ο Γιοβάνης με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ο Κοψιδάς με 5 και ο Δαμίγος με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Harlems.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 6 πόντους του Σαμπάνη, δύο τρίποντα του Δαρδαμάνη, άλλα δύο του Μπάρμπα και ένα του Αμπάζογλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 34-26. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τον αντιπάλων σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 4 πόντους του Σιάμου και το τρίποντο του Δαμίγου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Δαρδαμάνη, αφού με 9 πόντους του Κούρογλου, 7 του Βαρθολομαίου και τριποντάκι του Μπάρμπα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 55-37. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε το συγκρότημα του Ρουσιώτη να βγάλει αντίδραση, με τους Σιάμο, Σταυρόπουλο, Δαμίγο, Μότσιο και Μωυσίδη να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 55-37!

Με την διαφορά στους 18, 55-37, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Brazzers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-57, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γιοβάνη, Σαμπάνη, Κούρογλου και Δαρδαμάνη. Για τους "Αμερικανούς" στα τελευταία λεπτά αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Δαμίγος με τους 13 πόντους που πέτυχε, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 18/43 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 18/55 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp των Brazzers ο Μπάρμπας με 15 πόντους, έχοντας 5/9 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Harlems ο Δαμίγος με 22 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/10 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Brazzers (Μπάρμπας): Αμπάζογλου 3 (1), Βαρθολομαίος 7, Γιοβάνης 8, Δαρδαμάνης 11 (2), Κούρογλου 13, Μπάρμπας 15 (5), Σαμπάνης 8

Harlems (Ρουσιώτης): Αγγελόπουλος, Δαμίγος 22 (4), Κοψιδάς 7, Μωυσίδης 4, Μότσιος 4, Χόντος 5 (1), Σταυρόπουλος 6, Σιάμος 9

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Brazzers και η όμορφη συνεργασία Βαρθολομαίου - Δαρδαμάνη στο τελευταίο δεκάλεπτο!