29/10/2020
Golden Steak Warriors 17 9 18 19 - 66 -
New York Fix 9 23 12 9 - 53 -

Νέα φανέλα, ίδιο αποτέλεσμα οι Golden Steak Warriors!

Πιο δύσκολα απ'όσο δείχνει το τελικό σκορ κέρδισαν οι Golden Steak Warriors τους New York Fix με 66-53 και διατήρησαν το αήττητο στον φετινό μαραθώνιο. Το συγκρότημα του Μπαλατσούρα, αν και βρέθηκε στο +13, δέχτηκε ανατροπή από τους μαχητικούς New York Fix, οι οποίοι δεν άντεξαν μέχρι τέλους και έχασαν την ευκαιρία για την πρώτη τους νίκη.

Άσχημο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες οι οποίες ήταν άστοχες και χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά για να δούμε το πρώτο καλάθι από μεριάς New York Fix. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα εφτά λεπτά, βρέθηκαν μπροστά με 6-9, αλλά δέχτηκαν 11-0 σερί για να μείνουν πίσω με 17-9 στην λήξη του δεκαλέπτου. Ο Αντωνόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με έξι πόντους για τους Warriors, ο Ζορμπάς είχε τέσσερις για τους Fix.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι Golden Steak Warriors, οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά στο +13, 23-10 (13′). Όμως οι New York Fix μεταμορφώθηκαν και πέτυχαν 22 πόντους μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, προσπέρασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 29-32. Ο Χατζηγιάννης είχε τρεις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Ζορμπάς ήταν φοβερός με 11 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο οι New York Fix συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και κατάφεραν, από το – 13 του πρώτου ημιχρόνου, να βρεθούν στο +8, 36-44 (25′). Από εκείνο το σημείο και μετά όμως δεν βρήκαν πάλι λύση στην επίθεση και δέχτηκαν 11 αναπάντητους πόντους ώστε να περάσουν μπροστά στην λήξη του δεκαλέπτου με 47-44. Χατζηγιάννης, Σαράντης και Αντωνόπουλος είχαν από πέντε ποντάκια στην ανατροπή των Golden Steak Warriors, ο Καλπακίδης είχε πέντε για τους Fix και ο Σεΐζης τέσσερις.

Στην τελευταία περίοδο οι Golden Steak Warriors με τον Πλακογιαννάκη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και, αφού ανέβασαν την διαφορά στο +10 πάλι (56-45, 34′), κατάφεραν να επικρατήσουν με 66-53 καθώς οι αντίπαλοι τους φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις. Ο Πλακογιαννάκης είχε 11 πόντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα για τους νικητές, ο Πλατανίτης πέτυχε πέντε για τους ηττημένους.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Νικολάου με 5 πόντους (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές),13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς ηττημένων ο Ζορμπάς με 19 πόντους (5/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 9/9 βολές), 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι νικητές συνολικά είχαν 21/39 δίποντα, 6/36 τρίποντα, 6/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 12/38 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 11/12 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Πατρινός 8 (6ρ), Λαμπρόπουλος 2, Νικολάου 5 (13ρ), Σαράντης 7 (1), Πλακογιαννάκης 13 (2), Μητρόπουλος Ν. 6 (6ρ), Μπαλατσούρας, Χατζηγιάννης 11 (3), Αντωνόπουλος 12, Μητρόπουλος Κ. 2 (10ρ).

New York Fix (Σεΐζης): Τσιακαλάκης, Χριστοδούλου 6 (2), Σεΐζης 7, Παναγόπουλος, Πλατανίτης 7 (6ρ), Κουράσης 6 (2), Καλπακίδης 8 (2), Ζορμπάς 19 (12ρ), Χαμπεσής, Κολέτσος, Ροβολής.

Τι μας άρεσε: Το comeback των New York Fix, όπως και η απόδοση του Πλακογιαννάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.