21/11/2023
Bulldogs 12 12 9 11 - 44 -
L' Ovelha Negra 12 10 13 8 - 43 -

Νέα μεγάλη νίκη για τα Bulldogs!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τα Bulldogs στον πρώτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν την L' Ovelha Negra με 44-43 και την ανάγκασαν σε δεύτερη διαδοχική ήττα.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η L' Ovelha Negra στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Σηφακάκη και 4 πόντους του Λάνη, προηγούταν με 5-12, 4:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 9 πόντους του Λούβαρη και buzzer beater του Λαζανάκη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 12-12!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 6 πόντους του Λούβαρη και βοήθειες των Απέργη, Χειλά και Δημητρακόπουλου, τα Bulldogs πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 24-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Γρηγορόπουλος και Λάνη με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το μεγάλο πολυβόλο της L' Ovelha Negra, ο Ταχίρα, πήρε μπρος και με 13 συνεχόμενους δικούς του πόντους, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 33-35. Ο Δημητρακόπουλος από την περιφέρεια και οι Χειλάς - Anthony μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους οράνιε στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 33-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Bulldogs έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Λούβαρη και Anthony, έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στη νίκη με 44-43. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου σκόραραν οι Πάσχος και Κλεφτόγιαννης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/17 βολές, 14/38 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/14 βολές, 15/42 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Bulldogs ο Λούβαρης με 21 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 7/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος της L'Ovelha Negra ο Λάνη με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Antonhy 8, Δημητρακόπουλος 7 (1), Γαλάνης, Απέργης 2, Λαζανάκης 2, Λούβαρης 21, Χειλάς 4

L'Ovelha Negra (Λυμέρης): Λάνη 9, Ταχίρα 13 (1), Γρηγορόπουλος 4, Μαριόλης, Κοκκινέλης, Κλεφτόγιαννης 4, Μυκονιάτης, Λυμέρης 2, Πάσχος 5 (1), Σηφακάκης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ!