08/10/2023
Grava Thunders 16 13 9 13 - 51 -
Black Mapa 13 17 18 11 - 59 -

Νέα νίκη για την Mapa!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Black Mapa στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα τους Grava Thunders με 51-59 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Καλύτεροι ήταν οι Grava Thunders στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 9 πόντους του Κυρίτση, 4 του Τσιμπίδη και τρίποντο του Γκόγκου, προηγούνταν με 14-7, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με τρίποντα των Κρητικού - Λαζαρίδη, μείωσαν στους 3, 16-13!

Στην δεύτερη περίοδο η Black Mapa ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 6 πόντους του Γιανναράκη, 6 του Αναγνωστόπουλου και τρίποντο του Καλογερόπουλου, προσπέρασε με 22-28, 3:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν οι γηπεδούχοι να μειώσουν την διαφορά στον πόντο, 29-30, με τον Κυρίτση να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 7 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 6 πόντους του Αναγνωστόπουλου, 5 του Καλογερόπουλου και τρίποντο του Λαζαρίδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 38-48! Τους Grava Thunders κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Ντούρμας και Τσιμπίδης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Γκόγκου μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι και με 4 πόντους του Νάση και τρίποντο του Κυρίτση, πλησίασε στο καλάθι, 49-51, 5:00 για το τέλος. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η Black Mapa ήταν ανώτερη και με δράστες στην επίθεση τους Αρκαλή, Αναγνωστόπουλο, Γιανναράκη και Καλογερόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 51-59.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/16 βολές, 16/35 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 17/37 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Κυρίτσης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για την Black Mapa ο Λαζαρίδης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 0/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Grava Thunders (Ντούρμας): Γκόγκος 7 (1), Καρεκλάς 2, Κυρίτσης 19 (3), Μιχαήλ, Νάσης 4, Ντούρμας 9 (1), Σχετάκης, Τσιμπίδης 10

Black Mapa (Γιανναράκης): Λαζαρίδης 9 (1), Αναγνωστόπουλος 16, Αρκαλής 5 (1), Γιανναράκης 10, Κάπουας, Καλογερόπουλος 12 (1), Τόφαλος 2, Κρητικός 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!