25/03/2023
Drunk Kings 18 14 18 21 - 71 -
Baca Juniors BC 7 18 12 14 - 51 -

Νέα νίκη για τους Kings και η σωτηρία πλησιάζει!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Drunk Kings πήραν τη ρεβάνς κόντρα στην Baca Juniors επικρατώντας με 71-51 και φτάνοντας τις 7 νίκες στον 3ο όμιλο της Development League.

Σαφώς ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας διψήφια διαφορά από νωρίς, χάρη στους Καζή (10π.), Κοκκινογούλη (4π.), Αλεβίζου (2π.) και Καμπράνη (2π.). Η Baca έμεινε πίσω, παρά την προσπάθεια των Σπεντζούρη (3π.) και Κατσιάδα (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με πρωταγωνιστές τους Κατσιάδα (5π.), Γαργαλάκο (5π.), Τσαμποδήμο (3π.), Μπίζο (3π.) και Σπεντζούρη (2π.) μείωσαν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Καζής (6π.) – Κοκκινογούλης (6π.) συνέχισε να προσφέρει λύσεις στους Βασιλιάδες που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 32-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Kings διατήρησαν τα ηνία, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 18-12 και με τους Καζή (7π.), Κοκκινογούλη (4π.) και Αλεβίζο (4π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Από πλευράς φιλοξενούμενων οι Σπεντζούρης (8π.) και Γαργαλάκος (4π.) πάλεψαν να ξανά βάλουν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Drunk Kings έφτασαν στη νίκη χωρίς κανένα άγχος. Ο Καζής (12π.) ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση, αλλά ο Αλεβίζος (8π.) ήταν αυτός που «έκλεψε» το βραβείο του πολυτιμότερου. Την ίδια ώρα ο Γαργαλάκος (10π.) και ο Τσαμποδήμος (4π.) βελτίωναν την εικόνα της αποδεκατισμένης Baca Juniors που υποχώρησε στο 2-21.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 29/66 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Στον αντίποδα, η Baca Juniors είχε 11/32 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στάθης Αλεβίζος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Αλεβίζος 16, Θεοδωρόπουλος, Καζής 35 (1), Καμπράνης 6 (1), Κοκκινογούλης 14.

Baca Juniors BC (Κατσιάδας): Γαργαλάκος 19, Κατσιάδας 8 (2), Μπίζος 4 (1), Σπεντζούρης 13 (3).

Τι μας άρεσε: Κάποιες όμορφες συνεργασίες των δύο ομάδων.