30/10/2020
Retro Pacers 18 16 16 21 - 71 -
Fast Break 14 11 19 17 - 61 -

Νέα νίκη κι ανεβαίνουν οι West Side Ballers!

Το βράδυ της Πέμπτης 29, Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , για τον δεύτερο όμιλο της Development, οι West Side Ballers πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους επικρατώντας με 71 – 61 των Fast Break σε ένα γρήγορο και όμορφο παιχνίδι.

Οι Fast Break μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι με Γκιουλιστάνη(4) , Μπουλαξή , Νιωτάκη και προηγήθηκαν 5 – 8.Για τους Ballers και τους 5 πόντους ο Μπουρμπόν. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα με πρώτο σκόρερ τον Αναγνωστόπουλο με 6 , ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωναν οι Νιωτάκης, Μπουλαξής και Γκιουλιστάνης σε 18 – 14.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Fast Break ήταν αυτοί που μπήκαν ξανά πιο δυνατά και με πρώτο βιολί τον Γκιουλιστάνη με 6 προηγήθηκαν 21 – 23. Οι Ballers όμως δεν άργησαν να αντιδράσουν και με 9 πόντους του Μπουρμπόν και 4 του Κρίθημου ξέφυγαν με 32-23. Δύο βολές Νιωτάκη από την μία και δύο του Αναγνωστόπουλου από την άλλη διαμόρφωσαν το 34 – 25 σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου Κρίθημος και Τσιλιμπάρης διεύρυναν το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, όμως Γκιουλιστάνης , Κοσσένας και Μαρκόπουλος έτρεξαν ένα μίνι σερί 0 – 6 μειώνοντας σε 38 – 31. Κρίθημος με δύο τρίποντα και Μπουρμπόν με 4 πόντους ανέλαβαν το σκοράρισμα για τους West Side Ballers , ενώ στην αντίπερα όχθη, Μαρκόπουλος(4), Κοσσένας(4) και Μπουλαξής(5) κρατούσαν κοντά τους Fast Break(50-44).

Μέχρι τα μέσα της τετάρτης περίοδου ο Κοσσένας κρατούσε μόνος του επιθετικά τους φιλοξενούμενους με 8 πόντους, ενώ για τους προπορευόμενους Ballers, Μπουρμπόν(6) και Πανάγος(6) που έβγαζε απίστευτη ενέργεια και στην άμυνα τους έδιναν μαξιλαράκι ασφαλείας(64-52). Μπαίνοντας στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού ο Κρίθημος ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους με 7 συνεχόμενους πόντους, ενώ για τους Fast Break Γκιουλιστάνης με 6 και Μαρκόπουλος με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή διαμόρφωσαν το τελικό 71 – 61.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νιωτάκης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Ballers είχαν 29/52 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 9/11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Break είχαν 24/42 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 9/12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

West Side Ballers(Κρίθημος): Τσιλιμπάρης 2 (4ασ.), Αναγνωστόπουλος 9 (8ρ.), Βαμβακάρης (11 ρ.), Πανάγος 8 (4κλ.), Κρίθημος 27, Μπουρμπόν 25 (13ρ,5ασ.).

Fast Break (Μπουλαξής): Νιωτάκης 8 (7ρ,4ασ.),Γκιουλιστάνης 20, Μπουλαξής 10(6ρ.), Κοσσένας 14(13ρ.), Μαρκόπουλος 9 (9ρ,5ασ.),Μακρής.

Τι μας άρεσε: Πολύ γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα.