05/05/2023
Lyonmen 21 10 16 19 - 66 -
Gangsters 16 13 11 21 - 61 -

Νέα ομάδα, νέα αρχή!

Οι ανανεωμένοι Lyonmen ρίχτηκαν στην μάχη της Summer Master League και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη κόντρα στους… γνώριμους Gangsters με 66-61. Αρκετά νέα πρόσωπα στην ομάδα του Κώστα Δημητρίου, η οποία έδειξε την δυναμική της ακόμα και αν η χημεία δεν έχει φτάσει στο 100%. Οι Gangsters, από την μεριά τους, μπορεί να ξεκίνησαν με το… αριστερό, όμως αυτό που είναι σίγουρο είναι πως κανείς δεν μπορεί να τους ξεγράφει στην συνέχεια του Summer League.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν από τις αρχές του ματς να πάρουν το προβάδισμα, με τον Κουκουβάκη να ξεκινάει δυνατά πίσω από την γραμμή του τριπόντου και να γράφει το 11-7. Ο Γραφιαδέλλης έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους, οι οποίες τους κράτησαν κοντά στο σκορ, ωστόσο οι Lyonmen διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 21-16.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (27-16), με τους Gangsters να ψάχνουν τη λύση ώστε να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να πάρουν ακόμα περισσότερη ψυχολογία. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να φέρουν ξανά κοντά το σκορ, με τους Κάζη, Βασίλη Λάιο και Γραφιαδέλλη να μειώνουν σε 31-29, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Lyonmen παρέμειναν σε θέση οδηγού και το καλό μομέντουμ τους επέτρεψε να μεγαλώσουν την απόσταση στο +11 ξανά, όταν ο Κώστας Δημητρίου έκανε το 42-31. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν καλύτερη σε αυτήν την περίοδο, καθώς έδειξαν να ελέγχουν το υπέρ τους σκορ, με τον Φωστέρη να δίνει πόντους πίσω από το τρίποντο και τον Τσιγκουνάκη να είναι ουσιαστικός επιθετικά. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 47-40.

Οι Gangsters δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και με τον Κάζη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασαν στην ισοφάριση (49-49). Οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα σε αυτό το σημείο που οι αντίπαλοι τους πίεζαν για το προσπέρασμα και με τα τρίποντα των Κουκουβάκη και Φωστέρη κρατήθηκαν μπροστά με 61-56. Στο φινάλε εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και κάπως έτσι τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους και οι Lyonmen έφτασαν στη νίκη με 66-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Φωστέρης με 16 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από τους Gangsters εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αναστάσιος Κάζης με 19 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ.

Οι Lyonmen είχαν 18/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 6/7 βολές, 25 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 12 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Gangsters ολοκλήρωσαν το ματς με 24/41 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 4/11 βολές, 30 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 4 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Lyonmen (Κ. Δημητρίου): Κεραμειδάς 2(1ρ.), Τσιάκας 5(3ρ.), Τζιγκουνάκης 8(4ρ.), Φωστέρης 16(7ρ.), Κράνιας, Γ. Δημητρίου 7(1ρ.), Κ. Δημητρίου 6(2ρ.), Αντωνίου 7(2ρ.), Κουκουβάκης 11(1ρ.), Δουκέρης 4(3ρ.)

Gangsters (Βρύλλης): Κάζης 19(1ρ.), Τσουπρής 5(6ρ.), Γ. Λάιος 2(5ρ.), Τσάκωνας 9(3ρ.), Β. Λάιος 10(4ρ.), Γραφιαδέλλης 11(2ρ.), Μακρής 5(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ακόμα μία όμορφη μάχη που μας χάρισαν οι δύο αυτές ομάδες.