17/10/2023
Ιπ-πότες 8 16 14 12 - 50 -
Nea Tripodokratia 15 4 12 23 - 54 -

Η Nea Tripodokratia δύσκολα «πεθαίνει»!

Μια νίκη που δείχνει χαρακτήρα πήρε η Nea Tripodokratia κόντρα στους Ιπ-πότες με 50-54, σε ένα τρομερό παιχνίδι που έμεινε ανοιχτό μέχρι τις τελευταίες στιγμές του. Οι Ιπ-πότες παρά το κακό ξεκίνημα τους, ύψωσαν ανάστημα σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τέταρτη περίοδο η Nea Tripodokratia έδειξε πως για να τη «σκοτώσεις» πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια και έτσι ήταν εκείνη που πανηγύρισε την 2η νίκη της (2-0). Οι Ιπ-πότες από την μεριά τους, παρά την πολύ καλή εμφάνιση, δεν έφτασαν στη πρώτη νίκη (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο ματς και με τους Αμανατίδη και Ιατρίδη να παίρνουν πάνω τους φάσεις έφτασαν στο 2-13. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά «μουδιασμένοι» στα πρώτα λεπτά και χρειάστηκαν τα καλάθια των Ανυφαντή, Νικολόπουλου και Σιαπάνη για να «ξεμπουκώσουν». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 8-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν εντελώς τα δεδομένα στο ματς. Με ένα σερί 6-0 οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 14-15, αλλά ο Αμανατίδης δεν τους επέτρεψε να φτάσουν στην ανατροπή (14-17). Τουλάχιστον σε εκείνο το σημείο, γιατί λίγο αργότερα οι Ιπ-πότες έφεραν «τούμπα» το ματς με τον Σιαπάνη να γράφει το 20-19, ενώ η διαφορά έφτασε στο +5 καθώς το 24-19 ήταν το σκορ έπειτα από το πέρας του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος των γηπεδούχων, οι οποίοι ξεκίνησαν καλά και το τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 30-19. Η Nea Tripodokratia χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 3 λεπτά για να βρει το πρώτο της καλάθι στην περίοδο, με τον Αμανατίδη να κάνει το 30-21. Ο Νικολόπουλος ήταν καλός κοντά στο καλάθι και γενικά οι Ιπ-πότες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ να δείχνει 38-31.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πεισμώνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ιατρίδη και Αμανατίδη να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους. Η αντίδραση ήρθε από την πλευρά της Neas Tripodokratias, όπως ήρθε και η ανατροπή για το 48-49. Το φινάλε είχε μεγάλο σασπένς, με τον Κεκεμπάνο να βάζει μπροστά την ομάδα του ξανά για το 50-49, λίγο πριν ο Ιατρίδης γράψει το 50-51. Οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» τριών πόντων με ένα πολύ όμορφο καλάθι του Αμανατίδη, με τους Ιπ-πότες να μην βρίσκουν απάντηση, αλλά αντιθέτως να δέχονται ακόμα μία βολή από τον Ιατρίδη για το τελικό 50-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους Ιπ-πότες ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Ιπ-πότες είχαν 19/47 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 6/11 βολές, 37 ριμπάουντ, όπως και 6 ασίστ, 2 κλέψιματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ. Η Nea Tripodokratia μέτρησε 20/39 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 8/20 βολές, 37 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Παράλληλα είχε 12 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας): Ανυφαντής 5, Γκουντόπουλος, Κεκεμπάνος 8(8ρ.), Κοσιαράς, Νικολόπουλος 12(8ρ.), Νταλαμπίρας, Ντούκα 8(4ρ.), Σιαπάνης 17(8ρ.)

Nea Tripodokratia (Πανταζής): Αμανατίδης 23(9ρ.), Βαλαμβάνος 4(5ρ.), Βασιλάκος 6(11ρ.), Βενέτης, Δεντάκης, Ιατρίδης 21(4ρ.), Ισμαήλος, Κουρούμαλος

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη του παιχνιδιού.