03/01/2024
Golden Boys 29 16 18 26 - 89 -
Singular Logic 9 21 13 9 - 50 -

Νέα χρονιά, ίδιες συνήθειες για τους Golden Boys!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η παρέα του Ποντικού, Golden Boys, απέναντι στη Singular Logic, με την αναμέτρηση να κλείνει στο τελικό 89-50, στην πρώτη αναμέτρηση των ομάδων για το 2024!

Είχε όρεξη ο Βασίλης ο Χαχάμης και η μπάλα συχνά πυκνά περνούσε από τα χέρια του, με τον ταλαντούχο φόργουορντ να τη βάζει στο καλάθι με άνεση! Οι Ποντικός και Κούγιας ακολούθησαν σε απόδοση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 29-9 μπροστά, με τη Logic να ψάχνεται κυρίως αμυντικά, με Λυμπεράκο και Σακογιάννη να σκοράρουν και να μειώνουν. Μπορει το ημίχρονο να έκλεισε στο 45-28, η Singular όμως έπαιξε όμορφα, ακόμα πιο ελεύθερα και είδε Σακογιάννη, Κασνέση και Καραχάλιο να μπαίνουν στο ρυθμό του αγώνα και να βελτιώνουν τη εμφάνιση της παρέας του Βεργόγιαννη.

Οι "μπλε" πραγματικά εντυπωσίασαν και με δύο κολλητά τρίποντα από Σακογιάννη και Καραχάλιο μείωσαν στους 14, καθώς παράλληλα με την άμυνά τους να σπάει... κόκκαλα, κρατούσαν χαμηλά στο σκορ τους Golden Boys, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-41, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν προς το τέλος της περιόδου. Η διαφορά στο τέλος της αναμέτρησης έμεινε ψηλά, οι Golden Boys έφτασαν στην επικράτηση και διατηρήθηκαν σε καλή κατάσταση ενόψει της συνέχειας, με τη νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 89-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Σακογιάννης με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 28/56 δίποντα, 7/20τρίποντα, 12/20 βολές, 51 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 17 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/37 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 2/4 βολές, 32 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 21 λάθη.

Golden Boys (Ποντικός): Μπυνιχάκης 17, Μπάστας 1, Ποντικός 14, Κατσούλης 4, Κούγιας 11, Σκλαβενίτης 3, Χαχάμης 31, Δαπόλας 8 (16 ριμπάουντ.).

Singular Logic (Βεργόγιαννης): Καραχάλιος 11 Καλογεράκος 2, Αράπογλου 4, Ιγνιάτοβιτς 4, Λυμπεράκος 4, Παυλόπουλος, Σακογιάννης 20, Κασνέσης 5.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα των Golden Boys!