07/01/2024
40φεύγα... 7 14 7 12 - 40 -
Grava Thunders 10 11 12 10 - 43 -

Νέα χρονιά - νέα αρχή για τους Grava Thunders!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες επιδόθηκαν κυρίως σε βιαστικές επιθέσεις, με τους Thunders να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να έχουν προβάδισμα με 7 – 10.Ντούρμας(4), Κολοκυθάς(3) και Γκόγκος (3) ανέλαβαν την επίθεση για τους προπορευόμενους , ενώ για τους 40φεύγα , Σαρακατσιάνος, Μαρίνης και Σαπαλίδης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Το παιχνίδι είχε δύο σκέλη στην δεύτερη περίοδο με την κάθε μια ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο. Η Grava μπήκε καλύτερα και ξέφυγε στο ξεκίνημα 11-17, με μπροστάρη τον Κολοκυθά με 3 πόντους, με τους τυπικά γηπεδούχους να πατούν στην συνέχεια καλύτερα και με πρώτο βιολί τον Σαρακατσιανό με 5 πόντους, να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(21-21).

Οι 40φεύγα προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με Μαρίνη και Στέφα να βάζουν από ένα καλαθάκι, αλλά στη συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε για την Γκράβα . Ο Κολοκυθάς ανέλαβε δράση με 7 πόντους και ο Τσιμπίδης έδωσε βοήθειες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 3, για το 28 – 33.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, Κολοκυθάς με δίποντο και Γκόγκος με τρίποντο έστειλαν την διαφορά στο + 10 για τους φιλοξενούμενος. Οι 40 φεύγα δεν τα παράτησαν και με τον Σαρακατσάνο με 6 συνεχόμενους πόντους να δίνει το έναυσμα για αντεπίθεση και τους Μαρίνη – Κωφό να σκοράρουν από τα 7.75, πλησίασαν στο καλάθι λίγο πριν από το φινάλε. Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν με τις ομάδες να μην βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν και ο Τσιμπίδης με ελεύθερη βολή, διαμόρφωσε το τελικό 40 – 43.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νίκος Ντούρμας με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Σαρακατσιάνος με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι 40φεύγα είχαν 14/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 3/15 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λαθη .

Οι Thunders είχαν 10/35 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 14/29 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

40φεύγα(Κωφός): Γιαννόπουλος, Κωφός 3, Μαρίνης 9(12ρ.), Μπούνταλης, Παπαθωμάς 3, Σαπαλίδης 5, Σαρακατσιάνος 14(12ρ.), Στέφας 4, Τσακίρης 2.

Grava Thunders(Νάσης): Γκόγκος 9(9ρ.), Κολοκυθάς 17(7ρ.), Νάσης (8 ρ.), Ντούρμας 9(10ρ.), Σχετάκης 2, Τσιμπίδης 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.