24/04/2024
Nea Tripodokratia 19 12 17 22 - 70 -
Beerokoillers 18 13 18 15 - 64 -

Η Nea Tripodokratia τη νίκη, οι Beerokoillers τις εντυπώσεις!

Σε ένα αμφίρροπο και ενδιαφέρον παιχνίδι, η Nea Tripodokratia φάνηκε ψυχραιμότερη και αποτελεσματικότερη στο τέλος,  επικρατώντας έτσι στα σημεία των Beerokoillers για τη πρώτη της νίκη στο Summer.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε η Nea Tripodokratia, η οποία με σκόρερ τον Κυριαζή και τον Αμανατίδη, πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων στο σκορ, 10-2. Οι Beerokoillers έβγαλαν αντίδραση, βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Αλεξόπουλου και του Βιντζηλαίου, και παρά τους τέσσερις πόντους του Αμανατίδη, οι κόκκινοι κατάφεραν να μειώσουν στο πόντο με buzzer-beater τρίποντο του Σάββα, 19-18!

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπίτσο να τραβάει το κουπί επιθετικά για τους γηπεδούχους και τον Δημητρακόπουλο να τα πηγαίνει περίφημα στο αντίπαλο ζωγραφιστό και να προετοιμάζει το έδαφος για την προσπέραση που έγινε δια χειρός Αλεξόπουλου, 26-27. Ο Κυριαζής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους φάνηκε να ξεμπλοκάρει τη Nea Tripodokratia, αλλά ο Κώστας Μανδηλαράς είχε να πει την τελευταία λέξη και να φέρει το ματς στα ίσια, 31-31!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Beerokoillers μπήκαν σαφώς πιο ορεξάτοι, έτρεξαν ένα 7-2 σερί στα πρώτα δυο λεπτά και πήραν τα ηνία του ματς με μπροστάρηδες τον Αλεξόπουλο και τον Φάτσια, 36-41. Η Nea Tripodokratia διατήρησε τη ψυχραιμία της, έβγαλε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ μπροστά και ισοφάρισε με καλάθι του Μπίτσου, 41-41, για να έρθει ο Ζαβιτσάνος και να βάλει ξανά σε προνομιακή θέση την ομάδα του παροδικά, καθώς ο Δημητρακόπουλος και ο Νεοφύτου καθόρισαν το σκορ της τρίτης περιόδου, 48-49.

Αίμα και άμμος στη τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και να πηγαίνουν χέρι χέρι. Μπίτσος και Βιντζηλαίος έβαλαν μεγάλα καλάθια στο φινάλε, αλλά το τρίποντο του Αμανατίδη και οι βολές του Κυριαζή εν τέλει έδωσαν ικανό προβάδισμα στους Νεο-Δημοκράτες, έτσι ώστε εκείνοι να φύγουν από τη Ζωφριά με το πρώτο ροζ φύλο για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 70-64 των δυσκολοκατάβλητων Beerokoillers.

Betsson MVP για τη Nea Tripodokratia αναδείχτηκε ο Ντίνος Αμανατίδης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Φάτσια με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασιστ.

Nea Tripodokratia (Γιαννίρης): Αμανατίδης 15, Βασιλάκος 19, Γιαννίρης 1, Ζαβιτσάνος 3, Κόλτηρης 4, Κουρούμαλος, Κυριαζής 14, Μπίτσος 23.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αλεξόπουλος 17, Βιντζηλαίος 11, Δημητρακόπουλος 12, Κατσίκης, Μανδηλαράς 3, Νεοφύτου 8, Φάτσια 13.

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο προβάδισμα και στο μομεντουμ!